GE Power zwalnia pracowników i zamyka odlewnię po 76 latach

Odlewnia stali w Elblągu kończy działalność po 76 latach. Należy tu przypomnieć że w 2022 roku General Electric zamknął odlewnię żeliwa.

246

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

GE Power zwalnia pracowników i zamyka odlewnię po 76 latach. Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu foto info.elblag.pl
GE Power zwalnia pracowników i zamyka odlewnię po 76 latach. Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu foto info.elblag.pl

Amerykańska firma GE Power zwalnia pracowników od 1 lipca 2024, będą one trwały do końca marca 2025. Zwolnienia w elbląskim zakładzie przyniosą utratę miejsc pracy nawet 166 pracownikom. Odlewnia stali w Elblągu kończy działalność po 76 latach. Należy tu przypomnieć że w 2022 roku General Electric zamknął odlewnię żeliwa. Wielce zasłużony dla społeczności lokalnej zakład kończy swoją działalność. Już wcześniej lokalne media informowały, że GE Power szuka zainteresowanego zakupem części firmy, niestety nikogo takiego nie znaleziono.

Treść odezwy kolportowanej w odlewni z początku roku brzmiała: „zakład na skutek proazjatyckiej polityki amerykańskiego koncernu General Electric, kończy swój żywot (…). Informacja o spadku zapotrzebowania na odlewy staliwne, przy jednoczesnym rozwijaniu Zakładu Produkcji Turbin i otwarciu nowej linii produkcyjnej, która po zamknięciu Odlewni będzie zaopatrywana w odlewy staliwne pochodzące z rynków azjatyckich, najprawdopodobniej głównie z Chin, jest absurdem. Zamykanie Odlewni ma na celu jedynie zlikwidowanie polskiego rynku energetycznego i przeniesienie produkcji na rynki azjatyckie w celu maksymalizacji przychodów koncernu”.

GE Power zwalnia, pracownicy nie dali rady

Pracownicy chcieli uratować firmę poprzez powołanie spółki pracowniczej, której częścią kapitału zakładowego byłyby odprawy. Spółka mogłaby wynegocjować i podpisać umowę leasingu odlewni z opcją wykupu, niestety pomysł upadł.

Mapa zawonień grupowych. Oprac. Busines Insider Polska
Mapa zawonień grupowych. Oprac. Busines Insider Polska

Pierwsze miesiące tego roku nie nastrajają do optymizmu gdyż firmy planują zwolnić 8 tys. osób w 12 województwach. Główne powody planowanych redukcji zatrudnienia to wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie. Przed rokiem w tym czasie działające na tym terenie przedsiębiorstwa spodziewały się rozwiązania stosunku pracy z około 4 tys. osób. Zgłoszenia pochodziły od ponad 80 zakładów. Wygląda więc na to że mamy do czynienia z wyraźnym trendem wzrostowym.

GE Power zwalnia pracowników i zamyka odlewnię po 76 latach
GE Power zwalnia pracowników i zamyka odlewnię po 76 latach

Zapraszam do lektury – Zakaz e-papierosów jednorazowych

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia