Prezydent Litwy Gitanas Nausėda podziękował Polsce za współpracę w zatrzymaniu podejrzanych. Nausėda poinformował, że litewscy funkcjonariusze rozpoczęli pierwsze działania przygotowawcze. Podkreślił, że po odpowiednich procedurach, zatrzymani będą przekazani Litwie. Prezydent zaznaczył, że nie jest w stanie określić dokładnej daty przekazania.
Minister spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė skrytykowała prezydenta Nausėdę za ujawnienie informacji o zatrzymaniu podejrzanych, twierdząc, że mogło to zaszkodzić śledztwu. Bilotaitė podkreśliła, że publikowanie tego typu danych to domena służb, a nie polityków.
Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) potwierdziło zatrzymanie dwóch osób podejrzanych o atak na rosyjskiego opozycjonistę, do którego doszło w marcu na Litwie. „Policjanci CBŚP we współpracy z litewską policją zatrzymali dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę,” – czytamy w komunikacie CBŚP.
„Osoby te były poszukiwane Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA) i doprowadzono je do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi czynności” – dodano w komunikacie.
Atak na Leonida Wołkowa
Wołkow został brutalnie pobity przed swoim domem w Wilnie, a w wyniku ataku doznał poważnych obrażeń głowy i nogi oraz złamania ręki. Opozycjonista nazwał atak „bandyckim pozdrowieniem od Putina”. Leonid Wołkow przez wiele lat był współpracownikiem Aleksieja Nawalnego. Od lat mieszka poza Rosją ze względów bezpieczeństwa.
Leonid Wołkow to rosyjski polityk, aktywista i naukowiec, znany ze swojej działalności na rzecz praw człowieka i demokracji w Rosji. Wołkow jest byłym szefem sztabu Aleksieja Nawalnego, czołowej figury rosyjskiej opozycji. Pełnił również funkcję szefa regionalnych biur kampanii Nawalnego i brał udział w organizowaniu protestów przeciwko rządowi prezydenta Putina.
„Uważamy, że na tym etapie śledztwa istnieją dane, które pozwalają przypuszczać, że ofiara doznała obrażeń na skutek swojej działalności politycznej i poglądów” – oświadczył prokurator Justas Laucius, odnosząc się do działalności Wołkowa.
Zatrzymani Polacy byli wcześniej znani polskim służbom ścigania. Według litewskich śledczych, przed atakiem przyjechali na Litwę, a następnie wrócili do Polski. Dodatkowych informacji udzielił podczas konferencji prasowej prokurator Laucius. Poinformował, że do zatrzymania doszło 3 kwietnia w Warszawie.
„Zatrzymanie odbyło się w ścisłej współpracy z prokuraturą RP i Centralnym Biurem Śledczym Policji” – przekazał prokurator. Dodał również, iż najprawdopodobniej w maju zatrzymani znajdą się na Litwie.
Polowanie na opozycjonistów
Atak na Wołkowa jest kolejnym w serii ataków na rosyjskich opozycjonistów. Od początku wojny na Ukrainie co najmniej trzy rosyjskie dziennikarki na emigracji, znane z krytyki Kremla i wojny, zostały otrute. Natalia Arno, Jelena Kostiuczenko i Irina Babłojan trafiły do szpitali z podobnymi objawami: silnymi bólami brzucha, opuchniętymi kończynami i osłabieniem.
Eksperci, po przeprowadzonych badaniach, nie mają wątpliwości, że kobiety padły ofiarą zatrucia, najprawdopodobniej substancją z grupy nowiczok.
W 2020 roku Aleksiej Nawalny, podczas lotu z Tomska do Moskwy, został otruty tą samą substancją. Po pierwszych zabiegach medycznych Nawalnego przewieziono do szpitala w Berlinie. Zmarł 16 lutego 2024 roku, w kolonii karnej, gdzie odsiadywał wyrok 19 lat za rzekomą działalność ekstremistyczną. Współpracownicy polityka oskarżają władze Rosji, w tym Władimira Putina, o zamordowanie opozycjonisty.
Będziemy na bieżąco informować o nowych ustaleniach w tej sprawie.
Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org
Drogi Czytelniku!
Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!
Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż