Rząd przywraca inspekcje w placówkach dyplomatycznych

W odpowiedzi na aferę wizową rząd chce przywrócić możliwość szybkich kontroli ambasad i konsulatów.

100

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rząd przywraca inspekcje w placówkach dyplomatycznych
Rząd przywraca inspekcje w placówkach dyplomatycznych

Zdaniem autorów projektu zmian ustaw, brak takich kontroli był przyczyną licznych nieprawidłowości.

Inspekcje w placówkach dyplomatycznych

Przed 2021 rokiem takie inspekcje mógł zlecać dyrektor generalny służby zagranicznej. „Był to niezwykle istotny element sprawowania przez ministra spraw zagranicznych nadzoru nad placówkami zagranicznymi” – pisze rząd w uzasadnieniu do ustawy.

Dodaje, że inspekcje „pozwalały sprawdzać i reagować na bieżąco na pojawiające się sygnały o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu placówek”. Po ich wyeliminowaniu mogły odbywać się wyłącznie kontrole planowe w trybie ustawy o kontroli w administracji rządowej.

Zdaniem rządu o tym, że zniesienie inspekcji było niewłaściwe, świadczą „liczne pojawiające się publikacje medialne oraz prowadzone postępowania karne, których przedmiotem są nieprawidłowości w placówkach”. Chociaż rząd nie podaje konkretnych przykładów takich nieprawidłowości, trudno nie łączyć tej inicjatywy z aferą wizową.

Odpowiedź na aferę wizową

Choć wybuchła latem ubiegłego roku, sygnały o niej świadczące pojawiały się już wcześniej. Np. w 2021 roku serwis Sahara Reporters donosił o problemach z aplikowaniem o wizę w polskiej ambasadzie w Nigerii. „Sposób, w jaki działa system rezerwacyjny, dał niektórym pracownikom ambasady wiele okazji, by wyłudzić pieniądze od osób starających się o wizę” – mówi jeden z rozmówców Rzeczpospolitej.

Mimo zniesienia inspekcji, MSZ starało się je przeprowadzać, choć było to wątpliwe od strony prawnej.

Jakub Osajda, były dyrektor w MSZ, zeznał przed komisją śledczą, że w resorcie organizowano „wyjazdy służbowe” do ambasad w celu zweryfikowania doniesień o nieprawidłowościach. Zaznaczył jednak, że nie słyszał o takich kontrolach w kontekście spraw wizowych.

„Zaczęto szukać w ministerstwie różnego rodzaju wybiegów, jak można prawnie konwalidować takie, jak to się mówiło w MSZ, wyjazdy robocze na placówki. (…) Zwykle takie wyjazdy były organizowane przez biura obsługowe. Kiedy wynikało, że na placówkach są pewne nieprawidłowości” – mówił podczas posiedzenia komisji śledczej Jakub Osajda.

Nowe przepisy mają wejść w życie w lipcu tego roku. Oczekuje się, że przyczynią się do poprawy funkcjonowania polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych oraz zapobiegną powtórzeniu się afer podobnych do afery wizowej.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia