Tragedia w kościerskim szpitalu – nie żyje noworodek

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie zmarł noworodek - trwa śledztwo prokuratury i postępowanie Rzecznika Praw Pacjenta

223

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

tragedia w kościerskim szpitalu, noworodek po porodzie
tragedia w kościerskim szpitalu - śmierć noworodka

12 Kwietnia wydarzyła się tragedia w kościerskim szpitalu. Doszło tam do śmierci noworodka. Obecnie zarówno prokuratura, jak i Rzecznik Praw Pacjenta badają sprawę.

Matka zmarłego dziecka jest w dobrym stanie i nic nie zagraża jej życiu. Zaraz po otrzymaniu materiałów gdańska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia matki i dziecka. Jak stwierdziła prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku: „Prokurator po otrzymaniu materiału wszczął śledztwo w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia matki i dziecka w trakcie porodu, który miał miejsce w szpitalu, poprzez niewłaściwe sprawowanie opieki”. Na razie śledztwo prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom. Toczy się o przestępstwo z art. 160 par. 2 KK w zbiegu z art. 155 KK. Jest to sprawa tzw. dotycząca błędu medycznego.

Tragedia w kościerskim szpitalu – co już wiadomo?

Sprawa budzi tym więcej pytań, że przyczyna śmierci malucha pozostaje niewyjaśniona. Wstępna opinia biegłych po sekcji zwłok nie dała jednoznacznej odpowiedzi, a jedynie wykazała konieczność dalszych badań. Sekcja nie pozwoliła nawet ustalić, czy dziecko urodziło się żywe, czy martwe oraz co było powodem śmierci. Obecnie prokuratura czeka na wyniki dodatkowych badań i sporządzenie końcowej opinii.

Biorąc pod uwagę te wątpliwości, Rzecznik Praw Pacjenta również wszczął postępowanie wyjaśniające. Celem jest zbadanie, czy podczas porodu doszło do naruszenia praw pacjentki i jej dziecka. Rzecznik zbada, czy szpital zapewnił odpowiednią opiekę medyczną, a także przeanalizuje dokumentację medyczną matki i dziecka. W komunikacie podano: „Po otrzymaniu wyjaśnień podmiotu leczniczego oraz przekazaniu dokumentacji medycznej sprawa zostanie przekazana do konsultanta, posiadającego wiadomości specjalne z dziedziny perinatologii i neonatologii. Dopiero analiza całokształtu zgromadzonego materiału dowodowego pozwoli ocenić, czy doszło do naruszenia praw pacjenta”.

Wątpliwości w sprawie śmierci noworodka

Obecnie trwa śledztwo prokuratury i postępowanie Rzecznika Praw Pacjenta. Śmierć noworodka mogła być wywołana zarówno przez chorobę lub wadę dziecka, jak też powstać przez zaniedbanie lub niewłaściwe wykonanie obowiązków przez personel medyczny szpitala. Warto pamiętać, że tragedia w kościerskim szpitalu nie jest odosobnionym przypadkiem. W ostatnich latach w polskich szpitalach dochodziło do podobnych sytuacji, które budziły wiele kontrowersji i skłaniały do refleksji nad bezpieczeństwem pacjentów i jakością świadczonych usług medycznych. Nieprawidłowości dotyczyły nie tylko błędów lub zaniechań podczas porodów, ale również niewłaściwą opieką nad pacjentkami w ciąży. Te i inne tragiczne zdarzenia pokazują, że problem błędów medycznych w Polsce jest realny i wymaga zdecydowanych działań. Konieczne okazuje się wzmocnienie nadzoru nad placówkami medycznymi, poprawa jakości kształcenia personelu medycznego oraz zwiększenie świadomości pacjentów na temat ich praw. Tylko dzięki wspólnym działaniom władz, personelu szpitali i pacjentów można stworzyć system ochrony zdrowia, w którym tego typu tragedie będą się zdarzać jak najrzadziej.

Przeczytaj także o śmierci ciężarnej w nowotarskim szpitalu – skandalicznej postawie placówki i ubezpieczyciela.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia