Jarosław Kaczyński o Kamińskim i Wąsiku: „To dobrzy kandydaci”

Jarosław Kaczyński ogłosił, że byli szefowie CBA, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, zostaną umieszczeni na listach kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego.

136

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jarosław Kaczyński o Kamińskim i Wąsiku:
Jarosław Kaczyński o Kamińskim i Wąsiku: " To dobrzy kandydaci"

Prezes PiS potwierdził tę decyzję, odpowiadając na pytania dziennikarzy w Sejmie.

„To są dobrzy kandydaci” – stwierdził Kaczyński, podkreślając konieczność wyjaśnienia sytuacji prawnej dotyczącej obu osób, w kontekście sprzecznych wyroków Sądu Najwyższego. Podkreślił również że „nie ucieka się przed odpowiedzialnością do Brukseli”, zwracając uwagę na krótszy czas trwania procedur uchylenia immunitetu w Parlamencie Europejskim, w porównaniu do tych w Polsce.

Były premier Mateusz Morawiecki wykluczył jednak swoje uczestnictwo w wyborach do PE. „Wykluczam swoją kandydaturę” – oświadczył Morawiecki podczas konferencji prasowej w środę, odpowiadając na pytania w tej sprawie.

W odniesieniu do roli przywództwa w regionie Górnego Śląska, Morawiecki zasugerował nadchodzące ogłoszenia, mówiąc: „W ciągu 2-3 dni ujawnimy wszystkie listy”. Wyraził przy tym pewność co do konkretnego wyboru PiS. „Będą to na pewno bardzo, bardzo mocne listy. Dążymy do tego, aby każdy miał możliwość walki, aby się wykazać” – podkreślił.

Sprawa Kamińskiego i Wąsika

21 grudnia 2023 roku marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, podjął decyzję o wygaśnięciu mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w związku z prawomocnym skazaniem posłów PiS. Obydwaj politycy złożyli odwołania od tej decyzji, które zostały skierowane przez Hołownię do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

W przypadku odwołania Wąsika, sędzia wyznaczony do sprawy zdecydował o przekazaniu jej do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która uchyliła postanowienie marszałka o wygaśnięciu mandatu Wąsika. Następnego dnia ta sama izba uchyliła decyzję o wygaśnięciu mandatu Kamińskiego.

Było to możliwe, ponieważ obaj politycy złożyli odwołania także bezpośrednio do Izby Kontroli, niezależnie od odwołań skierowanych przez marszałka do Izby Pracy.

Z kolei odwołanie Kamińskiego, skierowane przez marszałka Sejmu do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, zostało 10 stycznia odrzucone. Tego samego dnia postanowienie marszałka Sejmu w sprawie wygaśnięcia mandatu Mariusza Kamińskiego zostało opublikowane w Monitorze Polskim.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia