NBP zawiódł oczekiwania. 20,8 miliarda złotych straty – Co to oznacza dla polskiej gospodarki?

Narodowy Bank Polski ogłosił, że zakończył rok 2023 ze stratą wynoszącą 20,8 miliarda złotych, zgodnie z informacjami zawartymi w jego sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok.

148

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prezes NBP Adam Glapiński


Narodowy Bank Polski ogłosił, że zakończył rok 2023 ze stratą wynoszącą 20,8 miliarda złotych, zgodnie z informacjami zawartymi w jego sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok. Ta niepokojąca wiadomość oznacza, że państwowa kasa nie otrzyma w tym czasie wsparcia w postaci przelewu z NBP. Taka duża strata może mieć istotne konsekwencje dla gospodarki kraju i wymagać skrupulatnej analizy oraz działań zaradczych, aby zabezpieczyć stabilność finansową. Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego za rok 2023 okazał się być ujemny, co oznaczało stratę w wysokości aż 20 800 024,0 tys. złotych. Porównując ten wynik z poprzednim rokiem, gdzie również odnotowano stratę, można zauważyć, że sytuacja finansowa banku centralnego pogorszyła się – w roku 2022 strata wyniosła -16 943 670,7 tys. złotych.

NBP wyjaśnił, że ujemny wynik finansowy z roku obrotowego będzie podlegał akumulacji w pozycji „Strata z lat ubiegłych”. Co więcej, bank centralny poinformował, że niepokryta strata z poprzednich lat sięgnęła kwoty 27 401 680,0 tys. złotych. Ta niekorzystna sytuacja finansowa oznacza, że miliardy złotych nie trafią do budżetu państwa, co było zakładane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ustawy budżetowej na rok 2024 zakładał wpłatę do budżetu państwa w wysokości 6 miliardów złotych z tytułu zysku Narodowego Banku Polskiego. Jednakże, z uwagi na ujemny wynik finansowy, taka wpłata nie będzie możliwa, co może mieć istotne konsekwencje dla planów budżetowych oraz innych działań rządu.

Money.pl (Licencjodawca, Money.pl)

Co spowodowało ogromną stratę w banku centralnym?

Raport finansowy Narodowego Banku Polskiego za rok 2023 odsłonił niepokojące fakty. Zgodnie z przepisami, jeśli bank osiągnie zysk, 95% tej kwoty trafia do budżetu państwa. Jednakże, NBP ogłosił, że w 2023 roku zanotował stratę w wysokości 20,8 miliarda złotych. Bank centralny tłumaczył, że już w sierpniu poprzedniego roku otrzymał zapytanie od Ministerstwa Finansów dotyczące przewidywanego wyniku finansowego. Wówczas szacowano, że bank wypracuje dodatni wynik w wysokości około 6 miliardów złotych, ale podkreślano, że jest to obciążone dużą niepewnością. Jednakże, w kolejnych miesiącach nastąpiła gwałtowna zmiana sytuacji, szczególnie ze względu na szybki wzrost kursu złotego wobec innych walut, co doprowadziło do znacznego odwrócenia sytuacji.

Bank centralny podkreślił, że już od września ubiegłego roku wiadomo było, że możliwe jest wystąpienie ujemnego wyniku finansowego w 2023 roku. Ostatecznie, ze względu na odnotowaną stratę, NBP nie dokonał wpłaty z zysku do budżetu państwa. To drugi rok z rzędu, kiedy budżet państwa nie otrzymuje wsparcia finansowego od NBP. W 2022 roku również bank centralny poniósł stratę, wynoszącą około 16,94 miliarda złotych. W przeciwieństwie do tego, w 2021 roku NBP odnotował zysk w wysokości 10,97 miliarda złotych i dokonał wpłaty blisko 844,5 miliona złotych do budżetu państwa. Ta zmiana sytuacji finansowej NBP może mieć istotne konsekwencje dla planów budżetowych i działań rządu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia