Volvo 140 zadebiutowało 50 lat temu!

117
Volvo 140
Volvo 142

50 lat temu zadebiutowało Volvo 140 – pierwszy model Volvo wyprodukowany w ponad milionie egzemplarzy.

Premiera tego samochodu miała miejsce 17 sierpnia 1966 roku i chociaż w Goeteborgu trwała policyjna obława, bo szukano dwóch morderców policjantów i całe miasto było postawione na nogi, to przedstawiciele Volvo zachowali zimną krew. Pokazali dziennikarzom swój najnowszy model 140, który okazał się wielkim sukcesem. W ciągu ośmiu lat sprzedano ponad 1,25 miliona tych aut, co przyczyniło się do ogromnego rozwoju całej firmy.

Volvo 140

W hotelu Lorensberg mieszczącego się w centrum Goeteborga pokazano trzy wersje nadwoziowe przedprodukcyjnego modelu 144. Plotki i spekulacje na temat tego modelu krążyły już od kilku lat. Teraz wszyscy mogli się przekonać, że Volvo postawiło na proste i nowoczesne nadwozie. Podobną premierę zorganizowano równolegle w Helsinkach, Oslo i Kopenhadze.
Samochody i wszystkie urządzenia konieczne do przeprowadzenia pokazu prasowego zostały schowane w ogromnych, drewnianych skrzyniach i wstawione do hotelu dźwigiem.

Tajemnica

Montaż odbywał się dzień przed imprezą, a organizatorom zależało na zachowaniu tego w tajemnicy. Nie było to wcale łatwe, ponieważ właśnie wtedy, gdy dźwigi podnosiły zamaskowane auta ogłoszono alarm obejmujący cały kraj. Policja otrzymała cynk, że dwóch morderców policjantów mogło wmieszać się w tłum w budynku kina znajdującego się nieopodal hotelu Lorensberg. Kino ewakuowano, a ekipa Volvo mogła kontynuować montaż.
Wróćmy jednak do modelu 140. Decyzja o jego powstaniu zapadła w 1960 roku, a więc sześć lat przed premierą. Podjął ją ówczesny prezes Volvo – Gunnar Engellau. Projekt o oznaczeniu wewnętrznym P660 miał być nieco większy od starszego modelu Amazon, ale nie mógł być ani cięższy, ani droższy. Zdecydowano, że ma mieć taki sam rozstaw kół jak Amazon i PV544, jednak zlecono inżynierom wygospodarowanie większej przestrzeni w kabinie, by wygodnie dało się nim przewieźć 4 lub 5 osób.
Auto musiało też spełniać szereg wymagań dotyczących bezpieczeństwa. W odróżnieniu od poprzednich modeli, od razu opracowano kilka wersji nadwoziowych 140. W Amazonie nowe modele powstawały jako modernizacja istniejącej wersji bazowej, co było mniej efektywnym rozwiązaniem.

Volvo 140 to nowa nomenklatura

Model 140 zapoczątkował nowy schemat nazewnictwa aut Volvo, który utrzymał się przez kilka dekad. Pierwsza cyfra oznaczała serię, druga – liczbę cylindrów, a trzecia – liczbę drzwi.

Volvo 140