JELCZ 315 z JZS historia

3
781
JELCZ 315 z JZS
JELCZ 315

W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, oprócz STARów produkowano również JELCZe, które w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju transportu

JELCZ 315 należał do serii JELCZy 300 czyli polskich samochodów ciężarowych dużej ładowności, produkowanych w latach 1968–1992 przez Jelczańskie Zakłady Samochodowe.

JELCZ 315 z JZS
JELCZ 315

JELCZ 315 z JZS

Samochód JELCZ 315 był następcą mało udanego samochodu Żubr A 80. W celu zwiększenia trwałości i niezawodności, najbardziej awaryjne zespoły Żubra A 80 zostały zastąpione nowymi.
Zastosowano nowy 6-cylindrowy, pionowy silnik ZS model SW 680 , którego produkcję rozpoczęła WSK Mielec na podstawie licencji zakupionej w 1966 r. w francuskiej firmie Leyland. Do tego silnika dostosowano nową, 5-biegową skrzynię przekładniową, której konstrukcję opracowano w Fabryce Przekładni Samochodowych FPS Tczew. Zdecydowano się na dalsze stosowanie mostu Raba, wyposażonego w zwolnice planetarne w piastach.

Całkowitą nowością było wprowadzenie przekładni kierowniczej z integralnym wspomaganiem hydraulicznym. Przekładnie te importowano z Hiszpanii (Bendibenca) lub z Węgier (Csepel). Zastosowano także nowy, dwuobwodowy pneumatyczny układ hamulca zasadniczego przy wykorzystaniu elementów produkowanych na podstawie licencji firmy Westinghouse. Modernizacją objęte zostały również dalsze zespoły pojazdu jak sprzęgło główne, hamulec pomocniczy i hak holowniczy. Poprawę warunków pracy kierowcy osiągnięto przez ulepszenie kabiny kierowcy. Odwrócono kierunek otwierania drzwi. Zastosowano nowy system ogrzewania i wentylacji oraz obniżono poziom hałasu we wnętrzu.

Wprowadzono dwa dodatkowe miejsca do siedzenia, nową tablicę rozdzielczą i większe wycieraczki szyb przednich.
Prototypy samochodów Jelcz 315 badane były w latach 1966-67, a z początkiem stycznia 1968 przekazano użytkownikom 15 samochodów wykonanych w ramach serii próbnej. Kilka lat później zmieniono całkowicie wygląd kabiny zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Większość z nas dlatego też pamięta bardziej ten wygląd pojazdów niż tamtych.
JELCZe 315 I serii to teraz ogromna rzadkość, a jak już coś się trafi to z dużą ceną zwłaszcza, że produkcja pojazdów ciężarowych w Polsce była mała.

JELCZ 315 z JZS
JELCZ 315

JELCZ 315 z JZS wystąpił w filmie pod tytułem : Droga z Wiesławem Gołasem w roli głównej.

 

Poczytaj też o: FIAT 126P BOMBEL – PROTOTYP