Żubr A80 – Protoplasta Jelcza.

1434

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Żubr A80 Protoplasta Jelcza.

W pierwszych powojennych latach w odbudowującej się gospodarce Polski potrzeba było samochodów. Nie chodziło tu o auta osobowe, które przyciągają rzesze ludzi osiągami, wyglądem czy też komfortem. Zapotrzebowanie było na solidne, trwałe i tanie ciężarówki – powstał Żubr A80.

Żubr A80
Żubr A80

Żubr A80 pierwsze dziecko Jelczańskich Zakładów Samochodowych.

Ojciec i protoplasta późniejszych Jelczy. Auto o którym niezbyt dużo dziś wiemy. Duża części ludzi szczególnie młodych nie zdaje sobie spawy z tego, że istniała taka Polska ciężarówka.  Z informacji, które posiadam istnieją 3 znane egzemplarze które przetrwały do naszych czasów. Jednakże mam nadzieję iż istnieje ich dużo więcej i z czasem zostaną odnalezione i odrestaurowane.

Żubr A80
Żubr A80

Projekt Żubr A80

projekt zaczął powstawać na początku lat 50 ubiegłego stulecia. Był pierwszym autem seryjnie produkowanym w Jelczu-Laskowicach. Polski transport samochodowy opierał się na autach o ładowności od 2 do 4 ton. Żubr na tym polu miał zjeść konkurencje ponieważ w założeniu dopuszczalna maksymalna ładowność wynosiła aż 8 ton co jak na ówczesne warunki było świetnym wynikiem.  Seryjną produkcję rozpoczęto w 1960 roku. Do napędzania Żubra służył specjalnie opracowany do tego silnik wysokoprężny o oznaczeniu S-56 o mocy 140 koni mechanicznych. zespolony z manualną pięciobiegową skrzynią biegów.  Długość pojazdu wynosiła prawie  7,5m, szerokość 2,5m a wysokość 2,6m. Początkowo Żubry posiadała 22 calowe obręcze kół co było dość dużym utrudnieniem podczas ręcznego załadunku i rozładunku pojazdu. Był zwyczajnie za wysoki. Jednakże to nie jest jedyną wadą tego pojazdu.

Żubr A80
Żubr A80

 

Żubr A80 był pojazdem niezwykle awaryjnym.

Najczęściej uszkodzeniu ulegały zespoły napędowe oraz tylny most. Tak więc postanowiono wprowadzić pewne modyfikacje. Silnik S-56 zamieniono na nowszą i mocniejszą jednostkę S-560 o podwyższonej mocy do 170 koni mechanicznych.  Zmodernizowano układ chłodzenia oraz sprawiono iż auto stało się nieco szybsze oraz mniej paliło. Zmieniono również koła z 22 calowych na 20 calowe co nieznacznie ułatwiło pracę z pojazdem. Ogólnie rzecz biorąc Żubr był dość nieudaną konstrukcją. Powstało tylko 7 tyś sztuk a produkcję zakończono w 1968 roku z chwilą wprowadzenia do produkcji nowego pojazdu Jelcza 315.

Zobacz także: 40 lat minęło – Gierkówka

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia