Trabant – plastikowa mydelniczka z NRD

3670

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trabant

Trabant to pojazd jedyny w swoim rodzaju.

W historii motoryzacji powstało kilkanaście niezwykle ciekawych konstrukcji, które wpisały się w nią na stałe. Niektóre wyróżniały się projektem nadwozia, inne posiadały nowoczesne silniki, a jeszcze inne swoją bryłą daleko odbiegały od standardów panujących w czasie ich produkcji. Pośród tych modeli znajdziemy też samochód, który wyróżniał się materiałem, z którego został wykonany. Dziś wystąpi przed Nami niezastąpiony Trabant, czyli samochód zrodzony z radzieckich materiałów, niemieckich pomysłów i szczypty szaleństwa. Bo tak naprawdę, to kto buduje auta z plastiku? Historia pokazała, że ten, odbierany wówczas jako nieco zwariowany pomysł w pewnym stopniu się obronił i wielu ludziom zapewnił możliwość swobodnego transportu.

Trabant był produkowany w zakładach VEB Sachsenring Automobilwerke mieszczących się w Zwickau w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD). Same zakłady mają za sobą bogatą historię, a ich początki sięgają roku 1904. Przez dziesiątki lat produkowano w nich zarówno samochody osobowe, jak i ciągniki rolnicze. Jednak pojazdem, z jakim już zawsze będzie się kojarzyć ta fabryka, jest właśnie Trabant. Wszystkie egzemplarze, bez wyjątku, zostały wyprodukowane w tych zakładach. 3.096.099 egzemplarzy wyjechało przez bramę VEB Sachsenring Automobilwerke, by ostatecznie uczynić NRD najbardziej zmotoryzowanym krajem bloku wschodniego. Trabant był tutaj produkowany od 1957 roku, aż do 1991. Spójrzmy z bliska na te niezwykłe 34 lata.

Trabant
Trabant, zdjęcie: Alex1011 [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Trabant – przygodę czas zacząć

Konstrukcja Trabanta opierała się na niewielkim aucie osobowym o oznaczeniu AWZ P70, które również produkowano w zakładach VEB Sachsenring Automobilwerke w latach 1955 – 1959. Tym, co wyróżniało zarówno model P70, jak i samego Trabanta był materiał, z którego zbudowano nadwozie – plastik. Tutaj powinniśmy uściślić tę kwestię. Tworzywo wykorzystane do produkcji auta to duroplast. Po II Wojnie Światowej fabryka VEB planowała powrócić do produkcji samochodów, jednak brakowało jej surowców w tym stali. Inżynierowie zaczęli więc intensywne prace nad wykorzystanie innych materiałów, próbowano nawet użyć tektury, jednak bardzo szybko z niej zrezygnowano. Ostatecznie użyto bawełny, która połączona z żywicą tworzy właśnie duroplast. Jest to materiał bardzo wytrzymały, niepalący się o wysokiej temperaturze topienia, a dodatkowo odporny na korozję, co czyniło go świetnym wyborem.

Trabant
Trabant, zdjęcie: Christoph Neumann (private archive) [Public domain], via Wikimedia Commons
Samochód zdecydowano się zaprezentować na Targach Lipskich w 1957 roku. To właśnie wtedy wypuszczono pierwszą serię, w skład której wchodziło 50 sztuk Trabanta P50. Opisywana seria pokazowa została dobrze przyjęta, dzięki czemu zdecydowano o uruchomieniu produkcji seryjnej, do czego doszło dokładnie 10 lipca 1958 roku. Model P50 (lub Trabant 500) napędzał silnik o niewielkiej pojemności 0.5 litra i równie małej mocy wynoszącej 18 koni mechanicznych. Plastikową konstrukcję osadzono na stalowej ramie. W środku można było znaleźć naprawdę sporo miejsca. Samochód może nie był specjalnie wygodny, jednak z pewnością nie brakowało mu przestrzeni. Rok później zmodernizowano silnik, tak by generował moc 20 koni mechanicznych. Zmieniono również gaźnik. W 1962 roku zmieniono silnik na jednostkę o większej pojemności (594.5 cm³) i mocy 23 koni mechanicznych, a auta w nią wyposażone oznaczono jako model P60. Warto również zauważyć, że w tym okresie rozpoczęto produkcję Trabanta Kombi.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia