Solaris Bus & Coach – spełniony polski sen. Wywiad.

795

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kwestia ekologii

Firma Solaris posiada w swojej ofercie autobusy napędzane silnikami hybrydowymi, a także w pełni elektrycznymi. Znajdziemy również jednostki zasilane sprężonym gazem ziemnym. Jak ważna jest dla Państwa ekologia i czy prowadzicie własne projekty badawcze związane z alternatywnymi źródłami zasilania swoich autobusów?

– Ekologia jest dla nas bardzo ważna. W każdym aspekcie działania naszego przedsiębiorstwa dokładamy wszelkich starań, aby funkcjonowanie naszej fabryki i używanie naszych produktów miało jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Nasze biuro badań i rozwoju, w którym zatrudniamy ponad 150 inżynierów, nieustannie pracuje nad rozwojem naszych produktów i wprowadzaniem do seryjnej produkcji kolejnych innowacji. Największą z nim niewątpliwie są autobusy bateryjne, które oferujemy na rynku od 2011 roku. Te całkowicie bezemisyjne, niezwykle ciche i przyjazne środowisku pojazdy można już dzisiaj spotkać w kilkunastu państwach, a popyt na autobusy elektryczne bardzo szybko rośnie.

Solaris
Solaris Urbino 12 z napędem elektrycznym, zdjęcie: Jan Oosterhuis [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
– Tylko w Polsce w ostatnim czasie podpisaliśmy umowy na dostawy łącznie 42 autobusów elektrycznych do Jaworzna i Krakowa. Wierzymy, że jest to przyszłość komunikacji miejskiej. Podobnego zdania było jury prestiżowego konkursu „Bus of the Year 2017”. Fachowcy z 22 państw w czerwcu tego roku zdecydowali, że najlepszym autobusem roku 2017 jest elektryczny Solaris Urbino w całości zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce.

Rzut okiem w przyszłość

Seria autobusów Urbino przebojem wdarła się zarówno na rynek polski, jak i międzynarodowy. Obserwujemy już jej czwartą generację. Jakie są Państwa przewidywania odnośnie do tego, co przyniesie rynek autobusowy w najbliższych latach? Jak będzie wyglądał autobus przyszłości?

– Transport publiczny przyszłości będzie opierał się naszym zdaniem na innowacyjnych rozwiązaniach, które rozpoczynamy seryjnie wprowadzać już dzisiaj. Z pewnością będą to pojazdy elektryczne, które są ciche i bezemisyjne w miejscu użytkowania, a dzięki temu bardziej ekologiczne niż pojazdy konwencjonalne. Zmieni się również konstrukcja autobusów, które będą zbudowane z lżejszych materiałów konstrukcyjnych. To z kolei obniży koszty samej eksploatacji pojazdów. Kluczowe zagadnienia kreujące transport publiczny przyszłości to przyjazność dla pasażerów, służb serwisowych i kierowców, minimalizacja obciążeń środowiskowych (hałas, zanieczyszczenie powietrza), minimalizacja całkowitych kosztów użytkowania (TCO – total cost of ownership), zastosowane zaawansowane systemy zwiększające bezpieczeństwo, ale również atrakcyjny wygląd. Staramy się być prekursorem tych rozwiązań, już od lat pracujemy nad pojazdami elektrycznymi i posiadamy dziś największą ofertę pojazdów bezemisyjnych spośród wszystkich europejskich producentów. Autobus przyszłości będzie z pewnością wyposażony w napęd alternatywny i być może będzie pojazdem autonomicznym, który przynajmniej w pewnym zakresie będzie mógł poruszać się bez kierowcy.

Solaris
Solaris Urbino 12, zdjęcie: Świerzaq9 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

20-lecie działalności firmy Solaris Bus & Coach

Na zakończenie chciałbym się odnieść do Państwa strony internetowej, na której możemy odbyć podróż przez historię firmy, dzięki prezentacji przygotowanej z okazji 20-lecia działalności. Jest również sekcja umożliwiająca składanie życzeń. Przyznam szczerze, że zaskoczyła mnie ich ilość, ciepło jakie z nich bije, a przede wszystkim wpisy pochodzące nawet od dziesięcio- czy dwunastolatków. Jak podchodzicie do faktu, że jesteście firmą, z której Polacy są dumni i którą często stawiają za wzór?

– Bardzo cieszymy się z zainteresowania działalnością naszej firmy i doceniamy każde miłe słowo, za które korzystając z okazji, serdecznie dziękujemy. Myślę, że historia Solarisa w Polsce pokazuje, że ciężką i systematyczną pracą można wiele osiągnąć i daje nadzieję na przyszłość innym przedsiębiorstwom, które są w fazie rozwoju. Jest nam niezmiernie miło, słysząc, kiedy to osoby w różnym wieku przekazują wyrazy sympatii pod adresem naszej firmy i jej produktów. To ogromna motywacja do dalszej pracy i rozwoju naszych autobusów, trolejbusów i tramwajów.

Serdecznie dziękuję za rozmowę i poświęcony czas.

Zobacz także: Trabant – plastikowa mydelniczka z NRD

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia