Skoda MBG — pięćdziesiąt lat stylowego sedana

314

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skoda MBG
Skoda MBG

Skoda MBG to auto, które w tym roku obchodzi 50. urodziny.

W poprzednim artykule przedstawiłem Wam historię pięknej Skody 450, która obchodzi w tym roku swoje urodziny. Dzisiaj pozostaniemy w klimacie urodzinowym, zmieni się tylko solenizant i jego wiek. Otóż swoje pięćdziesiąte urodziny obchodzi w tym roku również Skoda MBG, której produkcja rozpoczęła się w 1967 roku. Jest to kolejna konstrukcja mająca swój początek w czechosłowackich zakładach, która prezentuje się naprawdę ładnie i w bardzo dużej części była przeznaczona na eksport. Być może jej historia nie trwała zbyt długo, jednak zdążyła odcisnąć piętno na ówczesnym, europejskim rynku samochodowym. W krajach bloku wschodniego jedynie osoby lepiej sytuowane mogły sobie pozwolić na zakup modelu MBG, reszta społeczeństwa mogła tylko marzyć o tak ciekawym aucie. Nie przeszkodziło to stać się Skodzie MBG samochodem kultowym, z którego dumna była cała Czechosłowacja. Czy słusznie? Już na wstępie mogę powiedzieć, że tak. Spójrzmy jednak z bliska, na tę wspaniałą konstrukcję.

Skoda MBG
Skoda MBG

Skoda MBG – skąd się wzięła?

Sam model oznaczany jako MBG należał do rodziny aut powstałych, mniej lub bardziej, na bazie modelu 1000 MB. Skoda 1000 MB to osobowa konstrukcja, nad którą prace rozpoczęły się już w 1955 roku. Miała ona być następcą dobrze znanego i przede wszystkim docenianego modelu 440. Warto również zauważyć, że to właśnie od modelu 1000 MB rozpoczęła się seria aut marki Skoda, w których jednostka napędowa była umieszczana z tyłu. W 1956 roku pojawiły się pierwsze prototypy auta, ale dopiero niemal po ośmiu latach, bo w 1964 roku wystartowała seryjna produkcja Skody 1000 MB.

Pojazd produkowany był w zakładach AZNP mieszczących się w mieście Mlada Boleslav. To właśnie od nazwy miasta, w którym produkowany był omawiany model, pochodzi skrót znajdujący się w nazwie – MB. To właśnie tam powstawały kolejne maszyny należące do rodziny aut MB, takie jak Skoda MB De Luxe, czy MBX. Jak jednak doszło do powstania modelu Skoda MBG? Otóż wszystko zaczęło się od zwiększonego zapotrzebowania na modele o mocniejszym silniku.

Skoda MBG
Skoda MBG

W 1966 roku filia Skody mieszcząca się w Kvasinach wprowadziła do małoseryjnej produkcji model MBX, czyli dwudrzwiowe coupe, które wyposażono w silnik o zwiększonej do 52 koni mechanicznych mocy. Jednak powolna produkcja pomimo usilnych starań nie była w stanie pokryć zapotrzebowania, które zgłaszano z dewizowych rynków eksportowych. Zarząd Skody przez pewien czas zastanawiał się jak wybrnąć z tej sytuacji, gdyż tempo montażu poszczególnych modeli w Kvasinach bardziej nadawało się do montażu prototypów, niż produkcji seryjnej na wiele rynków. Rozbudowana fabryka Mlada Boleslav była niezwykle wydajna, jednak również tutaj ciężko było nadążyć z pokryciem zapotrzebowania na wszystkie modele z rodziny MB. Postanowiono więc rozpocząć montaż wspomnianych powyżej wzmocnionych silników w klasycznym, czterodrzwiowym nadwoziu. Właśnie tak powstał model 1000 MBG. Powstałe egzemplarze były kierowane na zachodnie rynki eksportowe, a w kraju pozostał jedynie ułamek produkcji, który wykorzystano przy budowie pojazdów mających rywalizować w motosporcie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia