Volkswagen Corrado – sportowy youngtimer z Niemiec

917

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Volkswagen Corrado – prototyp

Pierwsze prototypy powstały w 1987 roku, a bazowały na płycie podłogowej pochodzącej z Passata B3 (tylna część) i Golfa oraz Jetty (przednia część). Ostatecznie okazało się to dużym ułatwieniem, gdyż mnóstwo części można było stosować zamiennie pomiędzy tymi modelami. Należy również zaznaczyć, że to firma Karmann odpowiadała za produkcję większości elementów wchodzących w skład auta. Volkswagen Corrado został doceniony przede wszystkim za piękne, dość agresywne nadwozie oraz właściwości jezdne, które pozwalały na dynamiczną, a przy tym bezpieczną jazdę. To, co kryło się pod maską, również wyzwalało nie lada emocje. Samochód oferowany był w dwóch wersjach silnikowych. Obie jednostki miały pojemność 1800 ccm. Pierwsza z nich to 16-zaworowy silnik dysponujący mocą 139 koni mechanicznych, natomiast druga to napęd doładowany, 8-zaworowy o mocy 160 koni mechanicznych. Drugi silnik określany był jako G60, co pochodziło od sprężarki mechanicznej typu G, w którą producent wyposażył maszynę. Corrado, które były przeznaczone na eksport, posiadały jednak zupełnie inne silniki, a mianowicie 1800 ccm 8V o mocy 107 lub 112 KM i 1800 ccm 16V generujący moc rzędu 129 KM.

Volkswagen Corrado
Volkswagen Corrado

Volkswagen Corrado – zmiany, różne wersje

Trzy lata po premierze zdecydowano o wprowadzeniu na rynek nowych silników. Pierwszy z nich to 2-litrowy napęd dysponujący mocą 136 KM, drugi to niemal 3-litrowa jednostka (2.9l) VR6 o mocy 190 KM. W Ameryce Północnej również wprowadzono nowy silnik o pojemności 2.8l generujący moc 174 KM. W 1994 roku do gamy oferowanych silników dołączyła jednostka 2.0 8V 115 KM. To, co niezwykle ciekawe od strony konstrukcyjnej to tylny spojler, który znajdziemy w każdym egzemplarzu VW Corrado. Wysuwa się on automatycznie, gdy auto przekroczy prędkość 120 km/h (w wersji europejskiej) lub 80 km/h (w wersjach USA i Szwajcarskiej). Dociska on tylną oś samochodu, dzięki czemu nawet przy wysokich prędkościach jazda Corrado jest niezwykle przyjemna i bezpieczna. Spojler można również kontrolować ręcznie.

Volkswagen Corrado
Volkswagen Corrado

W ciągu kilku lat produkcji powstało całkiem sporo wersji specjalnych Volkswagena Corrado. Najciekawsze z nich to wersja Storm, która zakończyła produkcję samochodu w Europie. Można było ją zakupić jedynie w Wielkiej Brytanii, a od klasycznej różniła się grillem w kolorze nadwozia i 15-calowymi felgami BBS Solitude. Wersję tę wyprodukowano w ilości 500 sztuk. Połowa w kolorze Classic Green (kremowe skórzane wnętrze), a druga połowa w kolorze Mystic Blue (czarne skórzane wnętrze). Na rynku niemieckim można było zakupić bogato wyposażoną wersję Exclusiv, a na włoskim wersję Estoril z kołami tej firmy. Powstało również kilka prototypów jak np. Corrado pickup, czy cabrio bądź Magnum (wersja kombi). Ostatecznie jednak kończyło się jedynie na planach bądź prototypach. Z jednej strony nieco szkoda, ale z drugiej może to i dobrze. Dzięki temu Volkswagen Corrado kojarzy nam się jedynie ze świetnym coupe, które gwarantuje ogrom wrażeń podczas jazdy.

Zdjęcia: Corrado von Hans-Christian H. fotografiert von Bernd H., veröffentlicht von Steve M. (Genehmigung erteilt) (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Skoda 742 – rodzina kultowych aut osobowych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia