Romet Wigry, czyli przedstawiamy kultowego składaka

3238

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Romet Wigry
Romet Wigry

Romet Wigry to model, który wiele osób darzy sentymentem.

Chociaż zgodnie z kalendarzem wiosna rozpoczęła się niewiele ponad dwa tygodnie temu, to już od dłuższego czasu pogoda wprost mówiła nam, że nadchodzą cieplejsze dni. Wraz z zazieleniającą się przyrodą, również ścieżki rowerowe zapełniły się dziesiątkami rowerzystów chcących rozpocząć sezon. Jako że sam jestem jednym z nich, to także odkurzyłem swój rower i wyjechałem na spotkanie wiosny. Do tego, jak potoczyła się moja wyprawa, jeszcze wrócę, a tymczasem chciałbym skupić się na rodzajach maszyn, którymi poruszają się cykliści. W dzisiejszych czasach wybór rowerów oraz części do nich jest przeogromny. Nierzadko ich koszt przekracza wartość miejskiego auta lub całkiem porządnego motocyklu. Dla młodszych amatorów dwóch kółek nie do pomyślenia są czasy, w których szczytem marzeń był rometowski składak. Niezwykle rzadki widok roweru Romet Sokół lub Romet Gil wywołuje wśród nich jedynie uśmiech pełen politowania. Z kolei moją reakcją na takie spotkanie jest uśmiech pełen podziwu i cała masa miłych wspomnień. Szczególnie gdy na swojej drodze spotkam osławiony model Romet Wigry.

Romet Wigry
Romet Wigry

Romet Wigry – początki marki

Żeby w pełni zrozumieć fenomen modelu Wigry, musimy najpierw zapoznać się z historią marki Romet. W tym celu należy cofnąć się o kilka dekad aż do roku 1945, kiedy to zaraz po II Wojnie Światowej, Bydgoszcz stała się głównym ośrodkiem produkcji rowerów w Polsce. W późniejszych latach to właśnie bydgoskie zakłady dadzą podwaliny pod znaną wszystkim firmę Romet. W 1948 roku Ministerstwo Przemysłu i Handlu powołuję do życia Zjednoczone Zakłady Rowerowe w Bydgoszczy, powstałe z połączenia zakładów bydgoskich, poznańskim i wielu pomniejszych. W ciągu kilku następnych lat produkcja rowerów wzrasta do ponad dwustu tysięcy sztuk rocznie, budowane są również nowe zakłady produkcyjne. W latach sześćdziesiątych postępująca automatyzacja produkcji pozwala na kolejne zwiększenie wydajności. Zakłady rozpoczynają również produkcję motorowerów. W tym samym czasie prowadzony jest eksport rowerów zarówno do państw bloku wschodniego, jak i Europy Zachodniej. Polskie rowery trafiają również na rynek Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Romet Wigry
Romet Wigry

Romet Wigry – ciąg dalszy historii

Początek lat siedemdziesiątych to produkcja rzędu niemal miliona rowerów i prawie stu tysięcy motorowerów rocznie. W 1971 roku nazwa firmy zostaje zmieniona na Zakłady Rowerowe Romet. Już wcześniej na symbol firmy zostaje wybrany pegaz podrywający się do lotu. W tych latach Polska jest największym producentem rowerów w Europie, z eksportem sięgającym trzydziestu procent. Rowery produkowane przez Romet cechowała niestety niska jakość wykonania oraz bardzo wysoka awaryjność. Firma nie nadążała za światowymi trendami, przez co spadała sprzedaż w krajach zachodnich. Uruchamiana jest kolejna produkcja motorowerów, przy czym eksport spada do trzynastu procent. Wraz ze zmianą ustroju i obaleniem komunizmu w Polsce znacząco pogarsza się sytuacja Rometu, który w 1991 roku przekształcony zostaje w spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Otwarcie polskiego rynku na zagraniczne marki, a także coraz liczniejsza konkurencja jeszcze bardziej osłabia bydgoskie zakłady. Nie udana prywatyzacja przeprowadzona w 1994 roku dopełnia dzieła i firma rozpoczyna wyprzedaż majątku. W 2006 roku firma Arkus & Romet Group nabywa prawa do znaków towarowych Romet i wznawia produkcję rowerów i skuterów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia