Daewoo Nubira – auto, które miało swoje 5 minut sławy

1336

Daewoo Nubira – specyfikacja i lifting

Nubira oferowana była w czterech wersjach silnikowym – 1.5, 1.6, 1.8 i 2.0, które oferowały moc 110, 106, 122 i 133 koni mechanicznych. Samochód był chwalony za naprawdę dobre osiągi i bezawaryjność. Pierwsze modele posiadały bardzo miękkie zawieszenie, które po liftingu zostało nieco bardziej utwardzone, jednak wciąż można je było zaliczyć do kategorii „miękkiej”. Nubira była przemyślana jako samochód rodzinny i dlatego wybór takiego zawieszenie nie powinien nas dziwić. W roku 1999 przeprowadzony został wspomniany wcześniej lifting. Objął on głównie przednią część samochodu, gdzie zmieniono lampy, a także grill auta. Wnętrze Nubiry również nie uniknęło zmian, które objęły deskę rozdzielczą. Rok 2001 przyniósł kolejne drobne zmiany, nie zostały one jednak wprowadzone na rynek polski. Daewoo Nubira produkowana była łącznie aż w siedmiu krajach – Korei Południowej, Polsce, Rosji, Egipcie, Ukrainie, Rumuni i Wietnamie. W 2002 roku zakończono produkcję Nubiry w tej wersji, jednak nie wszędzie. W Rumunii była ona produkowana do 2008 roku, a w Egipcie aż do 2012 roku.

Daewoo Nubira
Daewoo Nubira

Daewoo Nubira – kolejna wersja

Nowa wersja Nubiry otrzymała oznaczenie J200 i swoją premierę miała w 2003 roku. Za jej wygląd odpowiada uznane na całym świecie włoskie studio Pininfarina. Krótko po premierze doszło do bankructwa firmy Daewoo, która została wykupiona przez General Motors. Miało to istotny wpływ na losy omawianego auta, gdyż zaczęto je sprzedawać na całym świecie pod różnymi markami. W Europie występowało ono najczęściej jako Chevrolet Lacetti bądź Chevrolet Nubira. Pomimo stosunkowo ciekawej stylistyki nowa wersja nie odniosła sukcesu swojej poprzedniczki. Kłopoty finansowe producenta wpłynęły na niską popularność auta i niższe zainteresowanie klientów, którzy obawiali się późniejszych kłopotów z serwisowaniem, czy naprawami gwarancyjnymi bądź dostępnością części.

Daewoo Nubira J200
Daewoo Nubira J200

Daewoo Nubira – pięć minut sławy

Chociaż historia Nubiry nie kończy się happy endem, to należy przyznać, że przez kilka lat konstrukcja ta była niezwykle ceniona. Być może gdyby nie kłopoty koncernu Daewoo, to dziś jeździlibyśmy trzecią lub czwartą wersją Nubiry. Samochód ten świetnie sprawdzał się jako auto rodzinne, niezwykle przestronne i mające dobre osiągi. Tak naprawdę jedynym zarzutem może być wysokie spalanie, które niekiedy dość mocno drenowało portfele kierowców. Poza tym Daewoo Nubira dała się poznać jako auto niezawodne i niezwykle przemyślane. Osobiście bardzo żałuję, że nie będzie nam dane obejrzeć kolejnych modeli prosto z Korei Południowej.

Zdjęcia: order_242 from Chile (Daewoo Nubira 2.0 CDX 1998) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons, OSX (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons, Rudolf Stricker (Own work (own photo)) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons, Matthias93 (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Autostrada, czyli to, co kierowcy lubią najbardziej