Shinkansen i TGV, czyli rzut oka na superszybką kolej

0
607

Shinkansen i TGV – zapraszamy do Francji

Szybka kolej we Francji to popularny na całym świecie TGV. Prace nad tymi pociągami rozpoczęły się już w latach 60., jednak jedynie w zakresie teoretycznym. Dopiero w 1981 roku na tory wyjechały pierwsze szybkie pociągi TGV. Pierwsza trasa łączyła Paryż z Lyonem i odniosła ogromny sukces. Okazało się, że podróż między tymi dwoma miastami koleją TGV odbywa się szybciej niż lot samolotem. Z czasem sieć szybkiej kolei rozwijała się, pokrywając coraz większą część kraju. Pojawiły się również trasy zagraniczne jak na przykład Paryż – Londyn, czy Paryż – Bruksela. Na początku 2013 roku linie TGV świętowały przewiezienie dwóch miliardów pasażerów. Nazwa TGV jest skrótem, a jej pełna forma brzmi nazwę Train à Grande Vitesse, co oznacza tyle, co Pociąg o dużej prędkości. Jeżeli jesteśmy już przy prędkości TGV, to należy zaznaczyć, że właśnie do tych francuskich pociągów należy światowy rekord prędkości pojazdu poruszającego się po szynach, który wynosi 574,8 km/h. Prędkość eksploatacyjna pociągów TGV waha się w zależności od modelu między 270 a 320 km/h.

Shinkansen i TGV
Pendolino

Przez lata pociągi były modernizowane i podobnie jak w Japonii powstało ich wiele wersji. Dzisiaj planowana jest dalsza rozbudowa sieci TGV. Jedna z tras ma za zadanie połączenie francuskich kolei wysokich prędkości wraz z jego włoskimi odpowiednikami. Jest to niezwykle ciekawe rozwiązanie, które z pewnością ułatwi podróżowanie między tymi państwami. Pojawiły się nawet pomysły, by w ramach współpracy państw należących do Unii Europejskiej pokryć cały jej teren koleją wysokiej prędkości, co miałoby po pierwsze ułatwić i przyspieszyć transport na jej terenie, a także stymulować ekonomicznie regiony wiejskie, które do tej pory nie mają dogodnych połączeń z wielkimi aglomeracjami. Czas pokaże, czy ten projekt zostanie zrealizowany.

Shinkansen i TGV – przyjemna podróż

Podróżowanie przy użyciu kolei wysokich prędkości wydaje się niezwykle wygodne. Przede wszystkim chodzi tu o krótki czas podróży, a także wygodę, jaką z reguły zapewniają takie pociągi. Również polska kolej powoli zmierza w tym kierunku. Zakupione pociągi Pendolino potrafią poruszać się z prędkością do 250 km/h, potrzebują jednak do tego odpowiednich torów. Najbliższe lata pokażą, w jakim kierunku rozwijać się będzie polska kolej, miejmy nadzieje, że będzie to rozwój udany.

Zdjęcia: MK Products  [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons, BradBeattie at the English language Wikipedia [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons, Lichen99 (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons;

Zobacz także: Alfa Romeo 156 – styl i moc, o których nie sposób zapomnieć