Mandat za pozostawiony bagaż

1
653
Mandat za pozostawiony bagaż

Mandat za pozostawiony bagaż – zaostrzenia na lotniskach

Sezon wakacyjny już ruszył i z każdym dniem rozpędza się coraz bardziej. Oznacza to dość spory ruch na terminalach = wzmożona praca celników. Dużo słyszymy teraz o tragediach, związanych z podkładaniem ładunków wybuchowych. Na lotniskach została podniesiona wrażliwość właśnie na takie ewentualności. Chwila rozkojarzenia, kiedy zostawimy swój bagaż bez opieki, może nas sporo kosztować – Mandat za pozostawiony bagaż.

Mandat za pozostawiony bagaż

Mandat za pozostawiony bagażZnajdujemy się na lotnisku. Idziemy do toalety, na papierosa, do sklepu, roztargnieni szukamy gate’a. Przez naszą nieuwagę, roztargnienie pozostawiliśmy bagaż bez opieki. Taka walizka jest potencjalnym zagrożeniem dla podróżujących.

Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi 500-złotowy mandat. Widełki zaczynają się od 20 zł. SG podaje, że w 2016 roku za pozostawione bagaże i za zakłócanie porządku publicznego funkcjonariusze wystawili 245 mandatów na łączną kwotę 74,7 tys. zł. Funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili w ub.r. 780 działań minersko-pirotechnicznych.

No właśnie. Jak wygląda taka kontrola pozostawionego bagażu?

W sytuacjach niejasnych pozostawionymi bagażami zajmują się pirotechnicy i zwłaszcza wtedy grożą kary za pozostawienie bagażu. Funkcjonariusze najczęściej taki bagaż otwierają ręcznie lub jeżeli uważają go za wyjątkowo podejrzany – traktują armatką wodną. Na kamerach zostaje sprawdzone, do kogo bagaż należy i wyciągane są konsekwencje. Reguluje to art. 107 ust. 1 pkt. 5a i 7 ustawy „Prawo lotnicze”, który upoważnia zarządcę lotniska do karania w grzywną za złamanie regulaminu portu lotniczego, odnośnie pozostawiania bagażu bez opieki.

Mandat za pozostawiony bagaż – zaostrzone przepisy

Mandat za pozostawiony bagażStraż Graniczna przypomina także, że od 7 kwietnia obowiązują zaostrzone przepisy Kodeksu Granicznego Schengen i wszyscy podróżni przekraczający zewnętrzną granicę strefy Schengen, czyli również obywatele UE, a nie jak dotychczas tylko obywatele państw trzecich, są poddawani odprawie szczegółowej.

Również często podróżni pozostawiają na lotnisku puste walizki, które zostały uszkodzone. Turysta kupuje wtedy nową walizkę, przepakowuje się, a starą pozostawia zamkniętą przy koszu na śmieci. Zostawiajmy w takich sytuacjach otwartą walizkę. Taki bagaż nie będzie wtedy wzbudzał podejrzeń i nie będzie wywoływał niepotrzebnej paniki.

Anuluj Mandat Policjant straszy nas sądem – Czy mamy się bać?