Jazda w słuchawkach w samochodzie – mandacik?

13483

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jazda w słuchawkach w samochodzie

Jazda w słuchawkach w samochodzie

Odpowiedzialność za siebie i innych użytkowników dróg zobowiązuje do zaniechania takich praktyk, jak choćby jazda w słuchawkach. Nie wszyscy się z tym zgadzają…

Słysząc o takich pomysłach, jak jazda w słuchawkach w aucie, wielu szeroko otwiera oczy ze zdziwienia. Jest to, bądź co bądź, dość niecodzienny widok. Niemniej, takie sytuacje się zdarzają – i za każdym razem budzą całą masę wątpliwości – zwłaszcza jeśli kończą się mandatem. Cała masa komentarzy i kontrowersji wokół słuchawek w uszach kierowcy – abstrahując od kuriozum samej istoty takiego działania – kręci się wokół dwóch obszarów. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo, drugim zaś – zgodność z przepisami ruchu drogowego. Jak jest?

Jazda w słuchawkach w samochodzie – Nie mam radia, mam telefon

W chwili obecnej po wspaniałych polskich drogach jeździ jakieś 20 milionów samochodów. Mniej więcej pół miliona rocznie sprowadzanych jest z zagranicy. Są to egzemplarze używane, czasem swoje najlepsze lata mają dawno za sobą. Zdarza się, że nie  są wyposażone w radioodtwarzacz. Albo radio nie ma wejścia usb, sd, audio itp. Chcesz słuchać ulubionej muzyki podczas jazdy? Wolnoć Tomku. Komórka, słuchawki – i jazda. No, nie do końca… Jak się okazuje, jazda w słuchawkach nie jest postrzegana jednoznacznie, zarówno przez organy kontroli drogowej, jak i z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze. Choć wydaje się, że tak kwestia powinna być dość jasna.

Jazda w słuchawkach w samochodzie bez dachu
Jazda w słuchawkach w samochodzie bez dachu

Nic nie słyszę!

Jazda w słuchawkach ma oczywiście swoje plusy. Jeżeli jest to ulubiona muzyka, bądź modny współcześnie wykład motywacyjny, może działać na kierowcę odprężająco. Należy jednak pamiętać, by – parafrazując klasyka – te plusy nie przysłoniły nam minusów. Jeśli do uszu kierowcy nie przedostają się żadne dźwięki, poza tymi ze słuchawek, rodzić się może szereg niebezpieczeństw. Kierowanie pojazdem mechanicznym po publicznej drodze wiąże się z odpowiedzialnością za siebie – ale też za innych. Jeżeli nie usłyszymy karetki jadącej na sygnale ratować życie, bo mamy uszy zatkane słuchawkami, będzie problem. Podobnie, gdy z tego samego powodu zignorujemy inne sygnały dźwiękowe. Uwaga skupiona na dźwiękach wypływających ze słuchawek, jest odwrócona od wydarzeń dziejących się na drodze. Nie ma wątpliwości, że nie jest to do końca bezpieczne. A czy jest dozwolone prawem?

Jazda w słuchawkach w samochodzie – Będzie mandacik – czy nie?

Kodeks ruchu drogowego nie wypowiada się w ogóle na temat jazdy w słuchawkach za kierownicą. Najczęstsze sankcje, które oferuje policja zatrzymując kierowcę z tego powodu, oparte są na art. 86 par. 1 kodeksu wykroczeń. Na tej podstawie jazda w słuchawkach może – według niektórych funkcjonariuszy – podlegać karze. Tymczasem, przepis ten mówi: „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny”.  Wynika z tego jasno, że sankcja może grozić dopiero wtedy, gdy w wyniku, na przykład, jazdy w słuchawkach, zostanie spowodowane zagrożenie. Znane są liczne przypadki, gdy sąd uchyla mandat nałożony z tego właśnie powodu.

Karalne, czy nie – zgodne z prawem, czy nie – wszystko co odwraca uwagę kierowcy od pełnej koncentracji na warunkach jazdy, jest ze wszech miar niebezpieczne. Odpowiedzialność za siebie i innych użytkowników dróg – w tym pieszych – zobowiązuje do zaniechania takich praktyk, jak choćby jazda w słuchawkach. Chyba, że autobusem…

A może nie?

Przeczytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/prawo-jazdy-2018-bedzie-trudniej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia