Czy Tesla Model S to bezpieczny samochód?

2578

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czy Tesla Model S to bezpieczny samochód?
tesla model s

Samochód Tesla Model S jest bardzo szybkim samochodem, potrafi się rozpędzić do 100km/h w trochę ponad 3s. Czy Tesla S jest to bezpieczny samochód?

Czy Tesla Model S to bezpieczny samochód?

Czy Tesla Model S to bezpieczny samochód?
Czy Tesla Model S to bezpieczny samochód bo jest na prawdę szybka.

źródło Wikimedia commons

 

Zajmująca się produkcją samochodów elektrycznych firma Tesla Inc. w ciągu kilkunastu lat swojej działalności zdążyła wyrosnąć na jednego z liderów w branży. Jak pokazują prognozy ekspertów, najbliższe lata w dziedzinie motoryzacji mogą należeć właśnie do amerykańskiego potentata.

Samochody spod znaku Tesli prym wiodą przede wszystkim wśród użytkowników zorientowanych na kwestie dbałości o środowisko. Najnowsze dzieło Elona Muska i spółki, czyli Model X, który ma w zamierzeniu być najtańszą i prawdziwie podstawową propozycją. Z pewnością wpłynie na jeszcze większe upowszechnienie się samochodów elektrycznych w ogóle. Wiele wskazuje na to, że zainteresowanie nimi w 2018 roku może osiągnąć wysoki poziom. Póki co najbardziej popularną wersją jest właśnie Model S, cieszący się uznaniem wśród „zwyczajnych” klientów oraz tych bardziej znanych. W istocie Eska jest jedną z jaśniej świecących gwiazd Instagrama. Szczególnie uwielbiana, czy to ze względów ekologicznych, z uwagi na modę czy też (co może wśród celebrytów nie jest aż tak ważne) w miarę przystępną cenę, w filmowym światku Hollywoodu.

Aktorzy: Jennifer Garner, Ben Affleck, Leonardo DiCaprio, Will Smith, reżyserzy Steven Spielberg i James Cameron – to tylko wierzchołek góry lodowej. Autko doceniają też przedstawiciele wielu różnych dziedzin sportu, biznesu i show-biznesu: jedna z ikon skateboardingu Tony Hawk, mistrz internetowego pokera, specjalista od wielkiej ilości rozdań rozgrywanych w tym samym czasie Randy Lew, komik i prowadzący telewizyjne show Stephen Colbert, piosenkarka i jurorka programów muzycznych Shakira, wokalista Metalliki James Hetfield oraz wielu innych. Nie ma zatem wątpliwości, że Model S to samochód rozchwytywany, nie tylko w swojej klasie. Często też zajmuje wysokie miejsca w różnego rodzaju rankingach i zdobywa prestiżowe nagrody, takie jak tytuł World Green Car of the Year oraz Motor Trend Car of the Year (obie w 2013 roku). Jak sytuacja wygląda pod względem bezpieczeństwa?

Czy Tesla Model S to bezpieczny samochód?
Czy Tesla Model S to bezpieczny samochód bo coraz więcej ich jeździ po naszych drogach?

Czy Tesla Model S to bezpieczny samochód? kamyk w ogródku?

Pewne jest, że amerykańska firma od zawsze przykłada dużą wagę do tego aspektu i często lubi chwalić się wysokimi osiągnięciami w tej dziedzinie. Rzeczywiście, wyniki raportów przeprowadzanych przez różne agencje są zwykle bardzo przychylne autom wychodzącym spod marki Tesli. Nie inaczej jest w przypadku Modelu S, który od rządowej organizacji National Highway Traffic Safety Administration, zajmującej się między innymi tego typu sprawami, niezmiennie dostaje najwyższe noty, czyli 5 gwiazdek. O ile oczywiście w danym roku takie testy są przeprowadzane. Dotyczą one kilku scenariuszy: zderzenia przedniego, zderzenia bocznego i dachowania. Małym kamyczkiem w ogródku okazują się być wyniki badań innego podmiotu oceniającego poziom bezpieczeństwa pojazdów na terenie Stanów Zjednoczonych – Insurance Institute for Highway Safety.

Jest to organizacja typu non-profit założona przez ubezpieczycieli samochodów. O ile IIHS przyznaje, że Eska spełnia najwyższe standardy w takich kategoriach jak: uderzenie boczne, wytrzymałość dachu czy ochrona przed uderzeniem od tyłu, o tyle mały zgrzyt pojawia się przy scenariuszu dotyczącym kolizji czołowej o mniejszej sile (Small Overlap Front). Polega ona na skupieniu zderzenia z obiektem na około 25 procentach masy samochodu przy prędkości 40 mil na godzinę (trochę ponad 64 km/h). Takie wypadki powodują mocniejszy nacisk na strukturę pojazdu i często skutkują poważnymi kontuzjami. Agencja argumentuje swoją decyzję stwierdzając, że pas bezpieczeństwa jest trochę za luźny. Także siła miażdżenia na kabinę okazała się trochę zbyt duża przy jednym z testów.

Czy Tesla Model S to bezpieczny samochód? konkurencji brak

Tak czy inaczej, nie zmienia to faktu, że Model S plasuje się w czołówce rankingów dotyczących najbardziej bezpiecznych samochodów na drodze. Wszelkie uwagi niech posłużą za wskazówkę na temat tego, co można zrobić lepiej. Tesla z pewnością nie zbagatelizuje ewentualnych niedoskonałości. Miejmy zatem nadzieję, że wszystkie jej przyszłe propozycje będą reprezentować najwyższą jakość w tym aspekcie. Na pewno samochód Tesla model S jest warty uwagi.

samochody elektryczne

 

przeczytaj o ciekawych hybrydach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia