Polska Policja z nowymi radarami

0
633

Polska Policja z nowymi radarami , a my już się nie wymigamy.

Policja w końcu się doczekała i pierwsze radary z rejestracją obrazu w obiegu. W ciągu ostatnich lat poprawiła się świadomość kierowców, że po prostu są oszukiwani, a mandaty im wystawiane są często bezprawne i bezpodstawne. Naprzeciw tym zarzutom wyszła Komenda Główna Policji, która postanowiła zakupić radary, które dokładnie zweryfikują czyj pojazd został zmierzony.

Stop walce z nieprzyjętymi mandatami ?

Polska Policja z nowymi radaramiLaserowy miernik prędkości LaserCam 4. Tym urządzeniem będzie posługiwała polska drogówka przy wykonywaniu kontroli prędkości. Posiada on 36-krotny zoom optyczny, a co najważniejsze, nie jest (przynajmniej tak zapowiada producent, jak będzie naprawdę przyszłość pokaże) wykrywany przez antyradary. To pierwsze sprawia, że obok kontroli prędkości policja będzie mogła wykryć również inne wykroczenia, np. używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy. Urządzenie będzie rejestrowało obraz danego pojazdu na całym odcinku kontroli prędkości. W całym kraju policja będzie miała do dyspozycji 400 takich urządzeń do 2020 roku, co nie oznacza że będą wycofane nasze kochane, dręczące radary Iskra. Narazie nie jest to możliwe.

Polska Policja z nowymi radarami – prawie 20 mln złotych na ich zakup

Koszt jednego takiego radaru to ok. 40 tysięcy złotych? Mało? Dużo? Nie kwestionujemy. Aby było skutecznie i zgodnie z prawem. Do tej pory używane radary sprzeczały się z ustawą, która mówi “konstrukcja i wykonanie przyrządu powinny zapewniać wskazanie pojazdu”.  W żadnym z używanych do tej pory radarów, czyli ultralyte oraz iskra nie było to możliwe i nie dość, że ich pomiar wydawał się nieprecyzyjny to nawet nie mieliśmy pewności, który samochód został zmierzony. Pamiętajmy również, że wraz z wejściem nowych radarów ma być zrealizowany projekt ustawy, w której hasło “(urządzenia)powinny zapewniać wskazanie pojazdu” zamieni się na “powinny umożliwiać użytkownikowi przyrządu wskazanie pojazdu, którego prędkość została zmierzona”

Obecnie nowoczesnymi radarami mogą pochwalić się policjanci z Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Lublina, Radomia oraz Wrocławia. Tak więc kierowcy, miejcie się na baczności jeśli kierujecie się w tamte strony, bo będzie ciężej wybronić się przed sądem 🙂

Polecam też Koniec udręki z radarem Iskra 1