Warszawa 210 – co by było, gdyby…?

6665

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Warszawa 210 – czy można było inaczej?

Dziś możemy zastanawiać się: Co by było, gdyby…..? Gdyby produkcja Warszawy była kontynuowana, gdyby unowocześniono auto, gdyby obniżono koszty produkcji i skrócono czas przygotowania lub gdyby rozpoczęto pracę z jednym z Zachodnich koncernów.
Projekt FSO miał z pewnością spore perspektywy na rozwój i gdyby nie czysta ekonomia, z pewnością polska motoryzacja mogłaby wyglądać inaczej. Warszawa bez wątpienia miała ogromny potencjał. Możemy domyślać się, że brak pieniędzy, współpraca z Fiatem oraz zbyt mały popyt na Warszawę spowodowały zaniechanie rozwoju polskiego prototypu.

W latach 60 i 70 XX wieku, na międzynarodowym rynku motoryzacyjnym nie było miejsca na polskie produkty. Z pewnością w oczach władz partyjnych, był pewien niepokój, że polskie autozostałoby lepiej przyjęte niż jego radzieckie odpowiedniki.

Warszawa 210 – Polacy na zawsze stracili swoją szansę?

Motoryzacja jest jedną z naszych narodowych „pięt achillesowych”. Od wielu lat ubolewamy, że nie mamy polskiej marki, z której moglibyśmy być naprawdę dumni. Z pewnością Warszawa 210 była naszą szansą. Była to szansa na  zaistnienie na rynku międzynarodowym.

Być może dziś mówilibyśmy o Warszawie w wersji hybrydowej, o polskim SUV-ie lub produkowalibyśmy sportowe samochody? Można gdybać na temat Warszawy, można się śmiać i można w nią wątpić. Z pewnością, znając polską motoryzację, wiemy, że Warszawa 210 stałaby się dawcą rozwiązań dla wielu innych konstrukcji.

Warto jednak wspomnieć ją i przypomnieć sobie czasy świetności polskiej myśli technicznej. Do dziś Warszawa 210 budzi podziw i zainteresowanie, jako alternatywa, która przez nieubłaganą ekonomię przegrała z włoską licencją.

Przeczytaj również:

Barbara Kosmal – tragiczna śmierć młodej aktorki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia