Szron i lód na szybach – w jaki sposób się ich pozbyć?

733

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Szron i lód na szybach – w jaki sposób się ich pozbyć?

Szron i lód to zmora praktycznie wszystkich kierowców parkujących swoje auta zimą pod chmurką. Niejednokrotnie na pewno zdarzyło się, że ktoś spóźnił się do pracy bądź na uczelnię, ponieważ o poranku spotkał niespodziankę na szybie w postaci szronu, a co za tym idzie stracił czas jego usunięcie. Poza najbardziej popularnymi skrobaczkami do szyb istnieje wiele innych sposobów na pozbycie się szronu i lodu z szyb. Jest to szczególnie istotne teraz, ponieważ przechodzenie z dodatnich temperatur za dnia do minusowych nocą sprzyja powstawaniu zjawisk lodowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szron i lód na szybach – niezastąpione skrobaczki

Wokół tematu skrobaczek narosło wiele mitów. Przede wszystkim błędne jest stwierdzenie mówiące o tym, że skrobaczka może porysować szybę. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że szyby nie da się porysować materiałem bardziej miękkim niż sama szyba. Najpopularniejsze skrobaczki są wykonane z metalu, mosiądzu lub plastiku. Są to tworzywa bardziej miękkie niż sama szyba więc ryzyko porysowania jest znikome. Jedynym przypadkiem kiedy możemy uszkodzić powłokę szklaną, to sytuacja w której wraz ze szronem lub lodem na szybie zamarzły elementy kruszywa drogowego. W takiej sytuacji użycie skrobaczki da nam efekt podobny do użycia papieru ściernego. Bardzo ważny jest też sposób samego skrobania. Musimy utrzymać kąt 45 stopni oraz skrobać tylko w jednym kierunku, bez cofania.

Szron i lód na szybach – odmrażacze oraz inne środki chemiczne

Coraz popularniejsze w walce ze szronem stają się odmrażacze do szyb. Na rynku dostępnych jest wiele produktów oferowanych przez różnych producentów. Każdy z nich działa bardzo podobnie. Wystarczy spryskać nim szybę, odczekać chwilę, a związki chemiczne zawarte w odmrażaczu spowodują, że lód zacznie się rozpuszczać. W przypadku odmrażaczy pamiętajmy o tym, że w wyniku zachodzącej reakcji chemicznej szyba może nam na początku zaparować od środka. Wato zastanowić się także nad użyciem specjalnej powłoki na szybę, która zmniejsza stopień przystawania wody do szyby.

Szron i lód na szybach – polewanie ciepłą wodą

Polewanie ciepłą wodą jest dość ryzykowne. Wystarczy, że różnica temperatur powietrza i wody będzie zbyt duża, a może to doprowadzić do pęknięcia w szczególności szyby przedniej, która jest mniej odporna na temperaturę niż szyby boczne. Jest to sposób być może skuteczny, ale raczej odradzany przez fachowców. A już na pewno, pod żadnym pozorem nie można polewać szyby wrzątkiem. W takim przypadku lepiej zapobiegać osadzaniu się lodu i szronu przez przykrycie jej jakimkolwiek materiałem lub specjalną płachtą.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia