Zawodowi kierowcy jeżdżą coraz bezpieczniej

196

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zawodowi kierowcy

Zawodowi kierowcy jeżdżą coraz bezpieczniej

Zawodowi kierowcy jeżdżą coraz bezpieczniej, w ubiegłym roku zarówno kierowcy samochodów jak i piesi i rowerzyści stwarzali zagrożenie na drodze. Do wypadków, do których doprowadzili kierowcy pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t, było zdecydowanie najmniej. Z raportu z 2016 roku pt. „Bezpieczeństwo na polskich drogach” wynika, że najczęściej dochodziło do wypadków na drogach z winy kierowców samochodów osobowych. Wśród najbardziej niebezpiecznych uczestników ruchu drogowego znalazły się także najmniejsze jednostki: piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści i motocykliści. Kierowcy samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 t. odpowiadali za spowodowanie zaledwie 2,7% wszystkich zdarzeń.

Zawodowi kierowcy

Warto zauważyć, że mała liczba wypadków spowodowanych przez kierowców ciężarówek, to nie jednorazowe zjawisko, ale wieloletni trend. W ciągu minionej dekady liczba zdarzeń drogowych przez nich spowodowanych spadła, i to aż o 45%, z 4019 w 2006 r. do 2201 w 2016 r. – wskazuje Wilhelm Rożewski, manager marketingu i komunikacji w Volvo Trucks Poland.

Zawodowi kierowcy – co ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa?

Poprawa bezpieczeństwa w grupie kierowców samochodów ciężarowych to efekt zmiany pokoleniowej, która dokonuje się w branży transportowej. Młodzi kierowcy, którzy myślą o podjęciu pierwszej pracy, mają możliwość uczestnictwa w bezpłatnych, ogólnodostępnych szkoleniach.  Dzięki temu mogą lepiej przygotować się do wykonywania zawodu, poprawić swoje umiejętności i nabyć praktyczną wiedzę z zakresu prowadzenia i obsługi pojazdu. Podczas szkoleń dowiadują się również, jak od samego początku jeździć bezpiecznie. Przykładem takiej inicjatywy jest akcja społeczna „Profesjonalni kierowcy” od dwóch lat organizowana przez firmy z branży transportowej: Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Ergo Hestię i Continental. W jej ramach kierowcy ciężarówek, którzy nie zdążyli nabrać doświadczenia zawodowego, za darmo doskonalą swoje umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów. W ciągu dwóch lat szkolenia organizowane w ramach akcji „Profesjonalni kierowcy” ukończyło 500 osób. Wiele z nich podjęło pracę w polskich firmach transportowych.

Zawodowi kierowcy

Zawodowi kierowcy – nowocześniejszy sprzęt w firmach transportowych

Michał Proc z Volvo Trucks Group Poland twierdzi również, że kierowcy zawodowi jeżdżą bardziej bezpiecznie ze względu na coraz nowocześniejszy sprzęt, z którego korzystają polskie firmy transportowe.

Dawniej w niebezpiecznej sytuacji kierowca był zdany wyłącznie na własne umiejętności i doświadczenie. Dziś z pomocą przychodzą mu nowoczesne technologie, takie jak m.in. radar martwego pola, system wspomagający hamowanie czy asystent pasa ruchu. Jeśli kierowca straci kontrolę nad pojazdem, jest duża szansa, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, nic nie stanie się ani jemu, ani innym uczestnikom ruchu – tłumaczy Proc.

Zawodowi kierowcy – poprawa krajowej infrastruktury drogowej

W opinii Marcina Majaka z Renault Trucks Poland na mniejszą liczbę wypadków wpływa także systematycznie poprawiająca się jakość krajowej infrastruktury drogowej.

W ubiegłym roku wypadki na autostradach stanowiły zaledwie 1 proc. wszystkich zdarzeń, a dziś to właśnie na tego typu trasach większość firm transportowych realizuje swoje przewozy. Jeśli podobnych dróg będzie przybywać, poziom bezpieczeństwa z pewnością jeszcze wzrośnie – przekonuje Majak.

Przeczytaj również Zmora kierowców, czyli jak zachować się w pobliżu tirów?

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia