Kultowy motocykl WSK – prawdziwy symbol PRL

3634

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

motocykl WSK

Kultowy motocykl WSK – prawdziwy symbol PRL

Kultowy motocykl WSK jest jednym z najbardziej zapamiętanych symboli PRL- u. Każdy chciał ją mieć, nigdy nie zawodziła i sprawdzała się dosłownie w każdej sytuacji. Mieszkańcy polski ludowej jeździli nią do pracy, na zakupy, na romantyczne randki oraz na wycieczki. Historia tego motocyklu rozpoczęła się od montażu jedynie 20 sztuk. Choć każdy o niej marzył i sprzedawała się jak przysłowiowe bułeczki, weszła do grona tych produktów PRL-u, które nie przetrwały transformacji. Marzenia o Wuesce są jednak cały czas obecne.

Motocykl WSK – krótka historia powstania

motocykl WSKSzara rzeczywistość PRL-u sprawiała, że mieszkańcy naszego kraju nie marzyli o szybkich nowoczesnych samochodach i motocyklach. Odbudowa zniszczonego wojną kraju wymagała położenia nacisku na przemysł oraz na produkcję samochodów ciężarowych, które w owym czasie były szczególnie potrzebne. Wspominana dziś WSK już założenia miała być prosta i tania w produkcji i utrzymaniu, aby spełnić oczekiwania władz i obywateli.

Kultowy motocykl WSK (wueska) to produkt Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Do produkcji tych motocykli wykorzystywane były części z Warszawskiej Fabryki Motocykli. W latach 60. XX wieku, przy fabryce w Świdniku stworzono zespół inżynierów, którzy pracowali nad autorskimi projektami. Nowe ciekawe konstrukcje, sukces na rynku i zachwyt obywateli. Konstruktorzy ze Świdnika, którzy stworzyli ten motocykl, z pewnością nie pomyśleli nawet, że są twórcami prawdziwą legendę. Motocykl ze Świdnika oraz marzenia o jego rozwoju przetrwały do dziś.

Symbol polskiej motoryzacji – motocykl WSK M06-Z oraz M06-L

motocykl WSKWSK-i z oznaczeniem M06-Z, oraz M06-L produkowane były w latach 1959 – 1964. Egzemplarze z lat 1954 – 1958 wyposażone były w silnik S01 o mocy 4,5 KM, natomiast te z późniejszego okresu w S01-Z o zawrotnej mocy 6,2 koni mechanicznych. W modelach wyprodukowanych po 1959 roku zastosowano wiele zmian, dzięki którym polepszono własności trakcyjne oraz zwiększono komfort jazdy. Sprzyjały temu m.in. nowe, wygodne siodło oraz tylne amortyzatory teleskopowe. W obydwu modelach wzmocniono również ramę motocyklową.

Model M06-Z był uważany za luksusową wersję Wueski. Świdnicka fabryka wyposażyła go w przednie amortyzatory teleskopowe z tłumieniem olejowym koła z pełnymi piastami, głębokie błotniki oraz chromowane powłoki antykorozyjne.

Terenowa Wueska do zadań specjalnych

motocykl WSKFabryka w Świdniku regularnie starała się wprowadzać ulepszenia i unowocześniać uwielbiany przez wszystkich motocykl. To właśnie model M06-Z stał się bazą do stworzenia crossowego modelu WSK M06C. Model wyposażono w czterostopniową skrzynię biegów oraz w silnik S01-Z2S o pojemności 125cm2 i mocy 9 KM. Dzięki zastosowaniu wysokogatunkowej stali wzmocniono wiele zespołów i przystosowano motocykl do wyścigów terenowych. Jednocześnie inżynierom ze Świdnika udało się zmniejszyć ciężar motocykla, więc stał się o wiele bardziej zwrotny i lepiej współpracował z kierowcą.

Na początku lat 70. Na trasach rajdów pojawił się również model MR 16C. Ten model terenowej Wueski wyposażony był w silnik Formaero „Fo IV” o pojemności skokowej 125 cm2 z sześciostopniową skrzynią biegów. Niestety jednostka skokowa tego modelu była zbyt zawodna, aby trafić do seryjnej produkcji. Przeprowadzono również testy z austriackimi silnikami „Puch” tworząc jednocześnie model MS 16C. Niestety rezultaty nadal nie były zadowalające, w związku z czym skupiono się na rozwoju innych modeli.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia