Eksploatacja silników z turbodoładowaniem – o czym należy pamiętać?
Turbosprężarki są obecnie bardzo powszechnie montowane zarówno w silnikach diesla jak i jednostkach benzynowych. Wynika to przede wszystkim z mody na tak zwany downsizing, czyli zmniejszaniu pojemności oferowanych silników przy jednoczesnym zachowaniu mocy i elastyczności. Aby osiągnąć te cele idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie turbiny. Urządzenie te teoretycznie powinno działać bezproblemowo przez dłuższy czas. Jednak to po jakim czasie będziemy musieli wymienić bądź zregenerować naszą turbosprężarkę zależy od tego, czy postępujemy w prawidłowy sposób. Eksploatacja silników z turbodoładowaniem wymusza na nas trzymanie się paru zasad, dzięki którym przedłużymy żywotność turbiny oraz samej jednostki napędowej.
Eksploatacja silników z turbodoładowaniem – garść przydatnych porad
Stosowanie się do tych zasad przysłuży się dla naszej turbosprężarki oraz dla naszego portfela. Przede wszystkim stosujmy oleje wysokiej jakości. Taki środek smarny dużo szybciej zapewni odpowiednie parametry smarowania silnika. Pomimo tego eksperci zalecają, aby przez pierwsze kilometry po rozruchu unikać nadmiernego obciążenia jednostki napędowej. Spokojniejsza jazda zapewni nam prawidłowe parametry pracy oraz lepsze smarowanie. Dopiero po uzyskaniu temperatury roboczej naszego silnika, będziemy mogli mieć pewność, że turbina jest smarowana w prawidłowy sposób.
Po dłuższej i dynamicznej jeździe nie można od razu zgasić silnika. Skutkować to będzie odcięciem dopływu oleju i zatrzymaniem jego resztek w rozgrzanej turbinie. W efekcie resztki te mogą się zwęglić i z czasem doprowadzić do zniszczenia łożysk ślizgowych. Zaleca się, aby po dynamicznej jeździe odczekać kilkadziesiąt sekund. W tym czasie wirnik turbosprężarki wystarczająco się schłodzi. W przypadku silników z systemem Start&Stop ryzyko jest mniejsze. Jednakże po bardzo dynamicznej jeździe powinniśmy unikać korzystania z tego systemu.
Eksploatacja silników z turbodoładowaniem – o czym należy pamiętać
Turbosprężarki są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia. Dlatego nie możemy zapominać o regularnej wymianie filtrów. Dotyczy to przede wszystkim filtra oleju oraz filtra powietrza. Podobnie sprawa wygląda z serwisem olejowym. Powinien być on wykonywany co 12 tysięcy kilometrów lub raz do roku. W przypadku intensywnej eksploatacji jednostki napędowej, okres między wymianami powinniśmy jeszcze bardziej skrócić. W przypadku silników z turbodoładowaniem unikajmy olejów typu long life. Zastosowanie odpowiedniego środka smarnego dedykowanego do silników turbodoładowanych sprawi, że ciepło będzie lepiej odprowadzane. Podczas okresowych przeglądów należy również sprawdzić szczelność przewodu łączącego turbinę z filtrem powietrza. Jakakolwiek nieszczelność sprawi, że mogą się do niej dostać zanieczyszczenia. W takim przypadku żywotność turbosprężarki również może ulec skróceniu.