Napęd rozrządu – jak prawidłowo o niego zadbać

984

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

napęd rozrządu

Napęd rozrządu – jak prawidłowo o niego zadbać

Napęd rozrządu popularnie zwany rozrządem to element samochodu o który należy zadbać w szczególny sposób. Jeżeli zaniedbamy nasz rozrząd to skutki jego awarii mogą być bardzo poważne i wiązać się nawet z całkowitą wymianą silnika. Obecnie spotykane w motoryzacji są dwa rozwiązania czyli rozrząd napędzany paskiem bądź łańcuchem. Rozwiązanie, w którym napęd wałka bądź wałków w głowicy przenoszony jest za pomocą paska zębatego to rozwiązanie dużo częściej stosowane niż napęd łańcuchowy, ponieważ jest tańsze w produkcji. Jednak jest one także dużo bardziej awaryjne. Choć we współczesnych czasach nawet rozrząd na łańcuchu nie gwarantuje trwałości i bezawaryjności.

Napęd rozrządu – gdy zapomnimy o regularnej wymianie

napęd rozrządu
Skutki awarii rozrządu mogą być bardzo poważne

We współczesnych autach wymiana w szczególności paska rozrządu jest zalecana nawet częściej niż podaje to w instrukcji producent z racji na niską trwałość tego podzespołu. Jeżeli zapomnimy o regularnej wymianie skutki awarii mogą być bardzo poważne. W przypadku zaniedbania pasek może najzwyczajniej w świecie przeskoczyć na zębach co z kolei powoduje przestawienie faz rozrządu. W innym przypadku może on całkowicie się zerwać bądź spaść z kół na których pracuje. W takim wypadku szkody mogą być dużo bardziej poważne skutkujące nawet kapitalnym remontem silnika lub wymianą na nowy.

Szkody jakie wiążą się z zerwaniem paska zależą w dużej mierze od tego czy nasz silnik należy do tak zwanych kolizyjnych bądź nie. W odmianach kolizyjnych pozbawione napędu tłoki mogą się ze sobą zderzyć i doprowadzić do zdemolowania samych tłoków oraz zaworów. W tym wypadku bardzo wiele zależy od obrotów silnika przy jakich nastąpiła awaria. W przypadku przeskoczenia paska mogą wystąpić na przykład problemy z odpaleniem i równą pracy jednostki napędowej.

Napęd rozrządu – co wymieniamy

W tym temacie wiele zależy od konstrukcji samego silnika. W przypadku wymiany łańcucha rozrządu, poza samym łańcuchem należy wymienić przede wszystkim prowadnice i tak zwane wyciszacze. W niektórych przypadkach trzeba wymienić też sam napinacz. W przypadku wymiany paska wymieniamy rolki prowadzące oraz napinające, a także pasek. Czasem trzeba także wymienić same koła zębate. Jeszcze więcej do wymiany mają właściciele aut w których rozrząd napędza także pompę cieczy chłodzącej. W takiej sytuacji wymieniamy łożyska pompy bądź też samą pompę. A to oznacza jeszcze wyższe koszty wymiany bądź naprawy.

Zobacz również: Zmienne fazy rozrządu – co to tak naprawdę jest

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia