Przewożenie dziecka w samochodzie – obowiązujące przepisy

15494

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przewożenie dziecka w samochodzie
Przewożenie dziecka w samochodzie

Przewożenie dziecka w samochodzie – obowiązujące przepisy

Przewożenie dziecka w samochodzie to zagadnienie dość rozbudowane i szczegółowo uregulowane przepisami prawa. O ile jeszcze do niedawna przepisy nie były precyzyjne i ich interpretacja mogła być uciążliwa, o tyle teraz po nowelizacji prawa o ruchu drogowym przepisy te zostały ujednolicone. Warto nadmienić, że zmiana w przepisach dotyczących przewożenia dzieci w samochodzie weszła w życie w 2015 roku i była próbą dostosowania krajowych przepisów do norm unijnych, które w jednoznaczny sposób określają kiedy należy przewozić dziecko w foteliku, a kiedy nie.

Przewożenie dziecka w samochodzie – jak jest obecnie

przewożenie dziecka w samochodzie
Przewożąc dziecko w samochodzie stosujmy się do obowiązujących przepisów

Do niedawna znaczenie miał wzrost, ale także wiek dziecka. Obecnie zagadnienie te zostało unormowane w nieco inny sposób. Jeżeli decydujemy się na przewożenie dziecka samochodem obecnie musimy pamiętać, że aktualnie musimy przewozić naszą pociechę w foteliku jeżeli jest wzrostu do 150 centymetrów. Co ciekawe, nie ma znaczenia wiek dziecka. Jednak również w tym przypadku obowiązuje pewien wyjątek, o którym warto pamiętać. Dotyczy ona wagi dziecka. Jeżeli nasza pociecha ma powyżej 135 centymetrów i waży ponad 36 kilogramów ustawodawca dopuszcza przewożenie bez fotelika, na tylnym siedzeniu w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Ustawodawca dopuszcza także transport dziecka na przednim fotelu w naszym samochodzie. Muszą jednak zostać spełnione dwa warunki. Przede wszystkim musimy dezaktywować poduszkę powietrzną pasażera oraz ustawić fotelik tyłem do kierunku jazdy.

Przewożenie dziecka w samochodzie – są też dodatkowe wyjątki

Oprócz wyżej wspomnianego odstępstwa od ogólnie obowiązującej zasady ustawodawca dopuszcza rezygnację z fotelika w kilku innych sytuacjach. Obowiązek stosowania fotelika nie obowiązuje przede wszystkim w pojazdach pogotowia ratunkowego, policji, straży granicznej, straży pożarnej, ale także straży miejskiej. Ponadto do tego grona należą także taksówki. Jednak w tym przypadku jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie możemy poprosić o podesłanie pojazdu z fotelikiem. Coraz więcej korporacji dopuszcza taką możliwość.

Jeżeli przewozimy większą liczbę dzieci także możemy zrezygnować z fotelika. Dzieje się tak w momencie gdy na tylnej kanapie mieszczą się tylko dwa foteliki. Jeżeli taka sytuacja zaistnieje, między tymi fotelikami możemy przewozić dziecko zapięte w pasy bezpieczeństwa. Warunek jest tylko jeden. Musi mieć ukończone trzy lata. Jeżeli nasze dziecko cierpi na schorzenia wykluczające użycie fotelika, możemy z niego zrezygnować jeżeli posiadamy zaświadczenie lekarskie. W takiej sytuacji należy jednak dziecko przypiąć pasami bezpieczeństwa.

Za niestosowanie się do obowiązujących przepisów możemy dostać mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów karnych.

Zobacz również: Przewożenie psa samochodem – kilka prostych zasad

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia