Wymiana klocków hamulcowych – to warto wiedzieć

0
1451
wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych – to warto wiedzieć

Decydując się na wymianę klocków hamulcowych stajemy przed szerokim wyborem asortymentu dostępnego obecnie na rynku. W wielu przypadkach do wyboru mamy kilka rodzajów klocków hamulcowych od różnych producentów. Wymiana klocków hamulcowych to czas kiedy wielu kierowców łapie się za kieszeń i decyduje się na zakup tańszych zamienników. Ale czy tak naprawdę tańsze oznacza lepsze? Wśród kierowców panuje błędne przekonanie mówiące o tym, że cena zależna jest jedynie od renomy firmy, która wyprodukowała dane klocki hamulcowe. Jest to jednak twierdzenie błędne, a w wielu przypadkach tańsze zamienniki mają dużo gorsze parametry od droższych odpowiedników.

Wymiana klocków hamulcowych – na co zwrócić uwagę

wymiana klocków hamulcowych
Odpowiednie jakościowo klocki hamulcowe to większa siła hamowania

Decydując się na wymianę klocków hamulcowych powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które decydują o ich jakości i w konsekwencji komforcie dalszego użytkowania. Mowa tu przede wszystkim o cichej pracy klocka w momencie docisku co z kolei eliminuje charakterystyczne piszczenie klocków. To jak głośne odgłosy podczas docisku do tarczy wydaje klocek zależy czy jest to tak zwany klocek miękki czy twardy. Odmiana miękka jest cichsza, za to szybciej się zużywa. W przypadku odmiany twardej generowany hałas jest większy przy jednoczesnym wydłużeniu żywotności klocka hamulcowego. Producenci starają się znaleźć idealne rozwiązanie, które zapewni cichą pracę i długa żywotność. To z kolei możliwe jest jedynie za pomocą badań laboratoryjnych, które z kolei podwyższają koszty produkcji i finalną cenę za części.

Najważniejszym parametrem jest jednak odpowiednia praca klocka w różnych temperaturach. W tańszych odmianach producenci bardzo często rezygnują z badań laboratoryjnych tego parametru, co z kolei prowadzi do powstania zjawiska fadingu czyli zaniku siły hamowania. Charakterystyczny jest wtedy zanik siły hamowania przy wyższych temperaturach na styku tarcza – klocek. Dzieje się tak, ponieważ tańszy materiał ścierny przy temperaturze powyżej 500 stopni może emitować gazy, które z kolei tworzą tak zwaną poduszkę powietrzną między tarczą a klockiem. To z kolei obniża współczynnik tarcia, który bezpośrednio jest odpowiedzialny za siłę hamowania.

Wymiana klocków hamulcowych – oznaczenia produktów

Tańsze klocki hamulcowe to niższa jakość użytych materiałów. To z kolei przekłada się na słabszą siłę hamowania oraz głośniejszą pracę. Wybierając części zamienne w postaci klocków hamulcowych powinniśmy zwrócić uwagę czy na metalowej płytce wytłoczone zostało oznaczenie ECE. Norma ta mówi na o tym, że klocki zostały wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi normami i spełniają wszystkie parametry gwarantujące odpowiednią pracę w różnych temperaturach, przy jednoczesnym utrzymaniu hałasu na odpowiednim poziomie.

Zobacz również: Szybki tuning hamulców – poradnik