Telefon komórkowy podczas jazdy samochodem

Zakaz używania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem w naszym kraju jest uregulowany prawnie. Za niedostosowanie się do obowiązujących przepisów grozi nam mandat w wysokości 200zł i 5 punktów karnych. Jednak mimo tego, wielu kierowców ignoruje ten zakaz i często w czasie jazdy zdarza się odebrać telefon, lub co gorsza pisać sms-a nie patrząc na drogę. Mało tego, obecnie, w czasach gdzie media społecznościowe są najważniejszym priorytetem, wiele osób nagrywa relacje na żywo podczas prowadzenia auta. Chyba każdy zdaje sobie sprawę jakie może to nieść za sobą skutki, a jeśli nie to zapraszam do lektury.
Media społecznościowe, selfie, instarelacje…
Obecnie technologia jest na tyle rozwinięta, że pozwala nam na skontaktowanie się bez problemu z każdą osobą w każdym zakątku świata. Dotyczy to w szczególności osób bardzo aktywnych w mediach społecznościowych, którzy podczas jazdy nie mają oporów co do używania smartfonów. Co więcej w internecie coraz popularniejsze stało się nagrywanie instarelacji w swoim samochodzie. A w sieci nie trudno znaleźć nagrania uwieczniające ostatnie chwile przed wypadkiem. Kierowca prowadzi transmisję na żywo i nagle wideo gwałtownie się urywa. Wystarczyło, że na kilka sekund oderwał wzrok od tego, co działo się na drodze. – “Zagrożeniem jest nie tylko wykonywanie telefonów w czasie jazdy, lecz także korzystanie z social media. Znane są sytuacje, gdy śmiertelny wypadek spowodował kierowca, który w czasie jazdy dodał do serwisu społecznościowego swoje selfie albo prowadził za pomocą telefonu transmisję wideo.” – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Aby ominąć przepisy…
Polskie prawo zabrania korzystania BEZPOŚREDNIO z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Obecnie, wiele kierowców obchodzi ten przepis kupując kolejne, niezakazane już prawnie urządzenia, które także rozpraszają kierowców. Są to m.in smartwatche, opaski na nadgarstek czy słuchawki bluetooth.- “Prowadząc samochód, kierowca powinien być maksymalnie skoncentrowany na tej czynności. Nawet jeżeli przepisy nie zakazują wprost korzystania w czasie jazdy np. z inteligentnych zegarków, należy zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że nie jest to dobry moment na odczytywanie SMS-ów czy powiadomień z aplikacji “– dodają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Sprawdź też jak na Twoją jazdę wpływa… muzyka w samochodzie?