Akumulator latem – najczęstsze problemy

0
570
akumulator latem

Akumulator latem – najczęstsze problemy

Akumulator w naszym samochodzie to urządzenie, o które należy dbać w odpowiedni sposób przez cały rok. Przyzwyczailiśmy się do tego, że akumulator najwięcej problemów sprawia zimą podczas niskich temperatur. Wtedy najczęściej dochodzi do rozładowania i problemów z rozruchem. Jednak także latem może dojść do sytuacji, w której nie będziemy mogli odpalić samochodu po dłuższym postoju. Wiele zależy od sprawności układu elektrycznego w naszym samochodzie oraz tego w jaki sposób przygotujemy nasz samochód do dłuższego postoju, na przykład podczas wyjazdu na wczasy. Z artykułu dowiemy się w jaki sposób należy zadbać o akumulator latem.

Akumulator latem – problemy z instalacją elektryczną

akumulator latem
Podczas wysokich temperatur akumulator także może sprawiać problemy

Sprawność naszego akumulatora w dużej mierze zależy od sprawności samej instalacji elektrycznej. Jeżeli pojawią się jakieś przebicia, to po pewnym czasie możemy nie uruchomić naszego samochodu, gdyż akumulator zostanie nadmiernie rozładowany. Powodem problemów może być na przykład uszkodzony centralny zamek, radioodtwarzacz czy chociażby rozrusznik, który podczas rozruchu pojazdu pobiera znaczne ilości prądu. Bardzo często występują także problemy z oświetleniem wnętrza. Konkretnie chodzi o włączniki, które są odpowiedzialne za załączanie bądź rozłączanie obwodu elektrycznego.

Chcąc uniknąć problemów z rozładowującym się akumulatorem powinniśmy zadbać o regulator napięcia. W wielu przypadkach wystarczy jedynie wymienić pasek klinowy. Jeżeli jednak akumulator nadal się rozładowuje to musimy pomyśleć o wymianie całego regulatora. Przy sprawnym regulatorze na odpalonym silniku napięcie powinno wynosić od 13,8 do 14,4 V na zaciskach akumulatora.

Akumulator latem – długotrwały postój

Jeżeli w upalne dni zostawimy nasz samochód na dłuższy postój może dojść do samorozładowania akumulatora. Jest to zjawisko całkowicie normalne i wspominają o nim nawet sami producenci akumulatorów samochodowych. Już przy temperaturze 20 stopni Celsjusza może dojść do tego zjawiska, a co za tym idzie po dłuższym postoju trzeba będzie naładować baterię ww naszym samochodzie. Im temperatura jest wyższa tym szybciej następuje rozładowanie samej baterii. Aby uniknąć problemów należy w miarę możliwości unikać długotrwałego pozostawiania samochodu na słońcu oraz zapobiegać jego nadmiernego nagrzewania.

Zobacz również: Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator?