Samochód latem – jak o niego zadbać?

312

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Samochód latem

Samochód latem – jak o niego zadbać?

Zwykło się twierdzić, że to zima jest najbardziej wymagającym okresem dla naszego samochodu. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie o tej porze roku samochód narażony jest na trudne warunki atmosferyczne, w tym niskie temperatury, które obnażają wiele słabości naszego samochodu. Jednak nie należy zapominać o dbaniu o nasze cztery kółka przez cały rok, w tym także latem. Okres letni to czas, kiedy nasz pojazd pokonuje wiele kilometrów chociażby podczas podróży wakacyjnych. Jeżeli nie chcemy mieć po drodze niemiłych niespodzianek powinniśmy w odpowiedni sposób zadbać o sprawność naszego samochodu w okresie letnim. Ponadto jeżeli należycie dbamy o samochód latem to możemy mieć pewność, że również w okresie letnim nie sprawi nam kłopotów.

Samochód latem – skontroluj układ chłodzenia

Samochód latem
Sprawny ukłąd chłodzenia zapobiegnie przegrzaniu silnika nawet przy bardzo wysokich temperaturach

Okres letni to czas kiedy nasz samochód narażony jest na wysokie temperatury zarówno pod maską jak i wewnątrz pojazdu. Aby uniknąć problemów związanych z wysokimi temperaturami musimy w odpowiedni sposób zadbać o sprawność zarówno układu chłodzenia jak i klimatyzacji. Poza kontrolą ilości płynu chłodniczego, zwróćmy także uwagę na poszczególne elementy samego układu chłodniczego. Najważniejsze są chłodnica oraz termostat. Kontrolując chłodnicę zwróćmy uwagę na to, czy nie występują nieszczelności i wycieki z chłodnicy. Nawet z pozoru nieduży wyciek po pewnym czasie może doprowadzić do przegrzania jednostki napędowej. Mówiąc o chłodnicy nie zapominajmy o sprawnym wentylatorze, który wymusza odpowiedni obieg powietrza na przykład podczas postoju na światłach lub w korku.

Kolejny bardzo ważny element to termostat. To właśnie on jest głównie odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej temperatury jednostki napędowej. o właśnie termostat decyduje o napływie czynnika chłodzącego do chłodnicy. W przypadku zimnego silnika termostat hamuje przepływ czynnika chłodzącego. W momencie przekroczenia przez silnik około 80 stopni Celsjusza termostat otwiera tak zwany „duży obieg”, a co za tym idzie do układu dostaje się większa ilość czynnika chłodzącego co z kolei przekłada się na optymalne chłodzenie. Typowym objawem wadliwego termostatu jest wzrost temperatury silnika podczas postoju na przykład w korku. Skutki jego uszkodzenia mogą być poważne więc nie warto na tym elemencie oszczędzać.

Nie zapominajmy także o pozostałych elementach układu chłodzenia takich jak na przykład pompa wody. Tylko sprawny w całości układ zapewni nam optymalną temperaturę pracy silnika. Na samym końcu pamiętajmy także o regularnym sprawdzaniu poziomu płynu chłodniczego.

Samochód latem – regularnie serwisuj układ klimatyzacji

Samochód latem
Sprawny układ klimatyzacji zapewni nam komfort podróżowania przy każdej pogodzie

Kolejnym niezwykle ważnym elementem, szczególnie w upalne dni jest układ klimatyzacji. To on zapewnia nam optymalną temperaturę wewnątrz pojazdu nawet podczas największych upałów. Aby klimatyzacja działała poprawnie musi być regularnie serwisowana. Na taki serwis składa się uzupełnianie poziomu czynnika chłodzącego, odgrzybianie i ozonowanie oraz wymiana filtra kabinowego. Wiele osób zapomina o tym ostatnim. W wielu przypadkach nieprzyjemny zapach z nawiewów oraz parujące szyby nie wynikają z niesprawności układu klimatyzacji. Bardzo często winny jest zapchany i brudny filtr kabinowy. Jest to element bardzo ważny, ponieważ to on odpowiada za oczyszczenie powietrza wprowadzanego do kabiny samochodu.

Sprawny układ klimatyzacji jest niezbędny przez cały rok. Jednak to właśnie latem, w upalne dni najbardziej docenimy jego działanie.

Zobacz również: Klimatyzacja nie tylko latem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia