Systemy bezpieczeństwa w samochodzie, na które warto zwrócić uwagę

512

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

systemy bezpieczeństwa

Obecnie, producenci samochodów „prześcigają się” w tworzeniu nowych systemów bezpieczeństwa wspomagających kierowcę podczas jazdy. Dziś, pojazdy coraz częściej potrafią same regulować prędkość, zahamować w razie niebezpieczeństwa, trzymać się pasa ruchu i odczytywać znaki drogowe. I faktycznie technologie te mają za zadanie ułatwiać nam życie. Tymczasem z badań Euro i Global NCAP wynika, że jednego na 10 kierowców kusiłoby, żeby podczas korzystania z takich systemów… uciąć sobie drzemkę. Warto więc zadać sobie pytanie jakie systemy bezpieczeństwa są nam naprawdę potrzebne i w jaki sposób powinniśmy z nich korzystać?

Auto samo zwolni lub zatrzyma się w razie potrzeby

Aktywny regulator prędkości potrafi więcej niż utrzymanie wybranej, stałej prędkości. Dzięki niemu auto utrzymuje bezpieczną odległość od samochodu jadącego przed nim. Zaawansowany technologicznie system może również całkowicie wyhamować samochód i ruszyć z miejsca, co przydaje się zwłaszcza podczas jazdy w korku. Z kolei aktywny system wspomagania nagłego hamowania wykrywa rowerzystów i pieszych. W razie potrzeby ostrzec kierowcę o niebezpiecznej sytuacji, a w przypadku braku reakcji samodzielnie wyhamować samochód.

systemy bezpieczeństwa

Asystent utrzymania pasa ruchu

System utrzymania pasa ruchu zmniejsza ryzyko wypadku na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu, gdzie zjechanie z pasa ruchu to jedna z częstych przyczyn wypadków. System powiadamia kierowcę i koryguje tor jazdy, jeśli samochód zaczyna przekraczać linię pasa ruchu bez użycia kierunkowskazu, np. w sytuacji zaśnięcia kierowcy podczas jazdy. Nowoczesne samochody pomagają również w bezpiecznej zmianie pasa dzięki systemom kontroli martwego pola.

Systemy bezpieczeństwa – Ostrzeganie o ograniczeniu prędkości

Nadmierna prędkość należy do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Obecnie dzięki kamerze samochód może ostrzec kierowcę o ograniczeniu prędkości obowiązującym na danym odcinku i zasugerować odpowiednią prędkość

Systemy bezpieczeństwa odciągają czujność kierowcy?

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa są bardzo skuteczne i w wielu przypadkach bardzo potrzebne. Niektórzy jednak podczas przeprowadzonych badań przyznali, że korzystając z tych udogodnień mogliby jednocześnie pisać SMS-y (34%) a nawet uciąć sobie drzemkę w czasie jazdy (11%). -„Nowoczesne technologie zbliżają nas do ery samochodów autonomicznych, ale wykorzystywanie systemów wspomagania prowadzenia nie może wpływać na czujność kierowcy. Wciąż powinien on trzymać ręce na kierownicy, uważnie obserwować drogę i zadbać o maksymalną koncentrację na wykonywanej czynności” – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Automatyczne ograniczniki prędkości – co to za system?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia