Łada 2107 – produkowana przez 30 lat

1225

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Łada 2107

Łada 2107 – produkowana przez 30 lat

Radziecka oraz rosyjska motoryzacja na swój sposób jest wyjątkowa. Składa się na to wiele aspektów. Przede wszystkim jeżeli mówimy o motoryzacji ze wschodu to należy wspomnieć, że jest rekordowa. Szczególnie jeżeli mówimy o długości nieprzerwanej produkcji jednego modelu. Idealnym przykładem jest Łada 2107. Model ten był jednym z najdłużej produkowanych w historii jeśli chodzi o auta osobowe. Produkcję rozpoczęto w 1982 roku, a zakończono w roku 2012 czyli dokładnie 30 lat później. Dokładna data to 17 kwietnia 2012 roku. Warto jednak nadmienić, że w ostatnich latach produkcji auto powstawało jedynie na rynek rosyjski. Bezpośrednim następcą jest model Granta.

Auto produkowano w Rosji, a produkcją zajmowała się tamtejsza Łada. Był to z założenia samochód typu sedan, który odznaczał się całkiem niezłą praktycznością. Produkcja auta nie ograniczała się jedynie do rynku rosyjskiego. Pojazd eksportowano także do innych krajów. Pewna część produkcji została wyeksportowana także na inne kontynenty. W zależności od kraju stosowano różne nazewnictwo. W Europie Wschodniej dominowała nazwa Łada Nova, zaś na zachodzie przyjęto nazwę Riva. Jeszcze inaczej nazywano ten model na przykład w Kanadzie, bo i tam była eksportowana. W tym przypadku mówimy o Ładzie Signet oraz 1500. Jednak nie da się ukryć, że auto zdobyło największą popularność na rynkach wschodnioeuropejskich.

Łada 2107 – krótka charakterystyka modelu

Łada 2107
Tył Łady 2107

Mówiąc o Ładzie 2107 nie można pominąć faktu, że bazowała ona na wielu innych modelach i to nie tylko rodzimej produkcji. Mowa tu zarówno o rozwiązaniach technicznych jak i stylistyce. Śmiało można stwierdzić, że auto w dużej mierze bazowało na Fiacie 124. Dzieje się tak ze względu na zastosowanie rozwiązań konstrukcyjnych z innych modeli Łady. Te z kolei w bardzo dużym stopniu czerpały z rozwiązań konstrukcyjnych wykorzystanych w Fiacie 124. Mowa tu chociażby o Ładach 2104, 2105 czy odmianie 2101. Od samego początku oferowano szeroką gamę silnikową, o której wspomnimy nieco niżej. W zależności od rynku na którym była oferowana Łada występowało różne wyposażenie seryjne.

Mówiąc o odmianach i wyposażeniu Ładę 2107 należy rozróżnić na dwie odmiany. Przede wszystkim mowa o wersji narodowej oraz fińskiej. Jak nie trudno się domyślić auta w specyfikacji fińskiej były nieco lepiej wykonane i wyposażone. Mówimy tutaj o takich udogodnieniach jak wycieraczki i spryskiwacze reflektorów, podłokietnik tylnej kanapy, ekonomizer czy chociażby welurowe wykończenie boczków drzwi. W zależności od odmiany stosowano także różne wersje silnikowe. Auto eksportowano także do Polski, gdzie Łada cieszyła się nie najgorszą popularnością. Za proces produkcyjny odpowiedzialne były zakłady AvtoVAZ w Togliatti. Dobrze utrzymane egzemplarze Łady 2107 mają idealne zadatki na to, aby wraz z tym modelem rozpocząć swoją przygodę z youngtimerami z racji na dostępność części i niskie koszty eksploatacji.

Łada 2107 – kilka wersji silnikowych

Łada 2107
Tył Łady 2105, którą nieco różniła się od 2107

Flagową rosyjską motoryzację wyróżniało to, że zastosowane rozwiązania techniczne, choć trwałe, to nie zawsze były nowoczesne. Podobnie sprawa wygląda w przypadku silników, które trafiały pod maskę. W przypadku wersji gaźnikowej możemy mówić o silniku legitymującym się pojemnością 1300 lub 1500 centymetrów sześciennych. Nieco nowocześniejsze były jednostki napędowe wyposażone we wtrysk paliwa. W tym przypadku występowały dwa warianty. Klient mógł zdecydować się na silnik o pojemności 1600 centymetrów sześciennych, bądź odmianę ciut większą o pojemności 1700 centymetrów sześciennych. W zależności od zastosowanej jednostki napędowej możemy mówić o różnych osiągach.

Najsłabsza Łada z silnikiem o pojemności 1300 centymetrów sześciennych dysponowała mocą około 64 koni mechanicznych. Auto rozpędzało się do 140 kilometrów na godzinę, a sprint do setki trwał „zaledwie” 20 sekund. Co ciekawe auto wyposażone w ten sam silnik, ale w wersji fińskiej było nieco szybsze. Działo się tak, ponieważ w tej odmianie zastosowano nieco inny most oraz pięciobiegową skrzynię biegów w miejsce standardowej czterobiegowej. Mocniejsze wersje silnikowe były odpowiednio szybsze. /w topowej odmianie z silnikiem o pojemności 1700 centymetrów sześciennych sprint do setki trwał 14 sekund, a prędkość maksymalna wynosiła 157 kilometrów na godzinę.

Łada 2107 – radziecki Mercedes

Łada 2107
Przód Łady 2105 również był nieco inny niż w 2107

Opisywaną Ładę bardzo często określano mianem radzieckiego Mercedesa. Jak na radzieckie, a później rosyjskie standardy model ten spisywał się całkiem nieźle. Użytkownicy chwalą przede wszystkim prostotę wykonania oraz niskie koszty eksploatacji. Prosta konstrukcja sprawiała, że auto dało się dosłownie naprawić w każdych warunkach. Wystarczyło jedynie podstawowe pojęcie o mechanice. Z tego też powodu użytkownicy potrafili naprawić samochód w przysłowiowym polu. Z kolei duża dostępność części oraz ich niska cena sprawiają, że auto jest niezwykle tanie w eksploatacji nawet w dzisiejszych czasach. Co prawda o dobrze zachowany egzemplarz coraz trudniej, jednakże jeżeli uda się nam znaleźć zadbany egzemplarz to jest on idealnym materiałem na pierwszego youngtimera.

Wnętrze Łady 2107 budzi mieszane uczucia. Z jednej strony jest dość przestronne i wygodne, z drugiej jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Nieco inaczej było w przypadku wersji fińskiej, w której użyto materiałów wyższej jakości. Między innymi uwagę zwracają w tej odmianie welurowe boczki drzwi czy nieco inna tapicerka. Samo wnętrze i konsola centralna są niezwykle proste. Drążek zmiany biegów umiejscowiono stosunkowo wysoko. Jest on dość długi co sprawia, że dość łatwo się nim operuje. Stylistyka konsoli centralnej jest mocno kwadratowa. Znajdziemy na niej jedynie niezbędne przełączniki, takie jak regulacja kierunku i siły nawiewu oraz potencjometr temperatury. Oczywiście brakuje tutaj takich udogodnień jak wspomaganie kierownicy czy klimatyzacja.

Łada 2107 – kilka słów o następcy

Łada 2107
Łada Granta czyli cenowa następczyni 2107

Bezpośrednim następcą modelu 2107 byłą Łada Granta. Produkowano ją od 2011 roku, a za produkcję odpowiedzialne były te same zakłady, które zajmowały się produkcją 2107. Pierwowzór i następca mają wiele cech wspólnych, ale też różnic. Różnica polega przede wszystkim na postrzeganiu obu modeli. Łada 2107 uznawano za szczyt luksusu, szczególnie w początkowej fazie produkcji. Z kolei jej następca, czyli Łada Granta od początku miała być autem nisko budżetowym. Zabawny był nawet tytuł roboczy modelu. Nim nadano mu oficjalną nazwę widniał pod kryptonimem „Low Cost” czyli po prostu niski koszt. Łada Granta była przede wszystkim cenowym następcą modelu 2107.

Oficjalną produkcję rozpoczęto w październiku 2011 roku. Choć mówi się, że Granta 2107 jest bezpośrednim następcą modelu 2105 oraz 2107 to nie jest to do końca prawda. Tak jak wyżej wspomnieliśmy opisywana odmiana zastępowała klasyczne Łady jedynie pod względem półki cenowej. Jeżeli chodzi o gamę modelową, to Łada Granta byłą bezpośrednim następcą modelu Kalina w wersji sedan. W ofercie dostępnych jest kilka wersji wyposażeniowych. W porównaniu do Łady 2107 nawet najuboższą wersję lepiej wyposażono. Jednak jeżeli spojrzymy na ten model z perspektywy dzisiejszych lat to kompaktowa Łada nie umywa się do aut zachodnich. Dopiero w bogatszych wersjach możemy liczyć na bardziej cywilizowane wyposażenie.

Zobacz również: Łada Niva – rosyjski wszędołaz

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia