Emeryci i renciści od września dorobią mniej

217

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pobierający świadczenia emeryci i renciści, którzy jednocześnie nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, będą musieli zwrócić większą uwagę na wielkość swoich przychodów. Emerytura lub renta może zostać zawieszona lub zmniejszona.

Osoby, które przeszły na rentę lub emeryturę nie zawsze rezygnują z kariery zawodowej. Coraz częściej przedstawiciele obydwu grup postanawiają kontynuować pracę zarobkową i być obecni na rynku pracy. Od września aktywni zawodowo emeryci i renciści muszą jednak liczyć się ze zmianami warunków przyznawania świadczeń rentowych i emerytalnych. Mogą one ulec zmniejszeniu, a nawet całkowitemu zawieszeniu, jeżeli przychód dorabiającego emeryty lub rencisty będzie zbyt wysoki. Okres obowiązywania limitów trwa trzy miesiące. Aktualne limity obowiązują od września do listopada. W bieżącym okresie uległy one kolejnej zmianie i niestety nie są one korzystne dla beneficjentów świadczeń emerytalnych i rentowych. Limity są znacznie niższe niż obowiązujące w poprzednim kwartale.

Emeryci i renciści ze zmniejszonymi świadczeniami – warunki

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego, wyjaśnia wprowadzone zmiany: „Jest grono osób, które pomimo pobierania świadczeń emerytalno-rentowych mogą dorabiać bez ograniczeń. Są to osoby, które przeszły na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego a także osoby, które pobierają z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń. Ci świadczeniobiorcy nie muszą martwić się tym, że ich świadczenie zostanie  zawieszone lub zmniejszone.”

emerytura

Jeśli przychód pracującego emeryty lub rencisty jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, świadczenie ulega zmniejszeniu. Ustalone przeciętne wynagrodzenie od 1 września wynosi 3517,20 zł. Jeżeli z kolei przychód przekroczy 130 procent przeciętnego wynagrodzenia, emerytura lub renta ulegnie zawieszeniu. Od 1 września będzie to zatem kwota wynosząca 6531,90 zł. Jeszcze do końca sierpnia kwota ta była znacznie wyższa, bo wynosiła aż 6931,00 zł. Istnieje jeszcze jedna regulacja, o której warto pamiętać. Może zdarzyć się bowiem tak, że przychód pracującego emeryty lub rencisty przekroczy 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli nie będzie on wyższy niż 130 procent tego wynagrodzenia, czyli wspomnianego wcześniej 6531,90 zł. W takiej sytuacji świadczenie ulegnie zmniejszeniu o wartość przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia, czyli:

  • 620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;
  • 465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;
  • 527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

Jeżeli zaś chodzi o rentę socjalną, to zostanie ona zawieszona po przekroczeniu 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie jest to kwota 3517,20 zł. Dodajmy, że w przypadku wypłaty nienależnego świadczenia, powstanie potem nadpłata. Oznacza to, iż trzeba będzie odpowiednią kwotę zwrócić do ZUS-u.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia