Pojęcie niepełnosprawności ewoluowało na przestrzeni lat – także w kulturze i sztuce. Filmy z niepełnosprawnością w roli głównej i w tle, które pojawiły się w kinie na przestrzeni ostatnich lat, mogą napawać optymizmem, że pojęcie niepełnosprawności przestaje kojarzyć się z wcześniej przyjętymi stereotypami. Filmy z niepełnosprawnością i ich bohaterowie wyznaczają dzisiaj nowe spojrzenie na potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
Chce się żyć – niepełnosprawność i walka
Historia Marcina, który od urodzenia zmaga się z porażeniem mózgowym. Chłopak nie chodzi, nie mówi, praktycznie nie porusza rękoma. Mimo niepełnosprawności fizycznej to jest w pełni sprawny intelektualnie. W przypadku tego filmu należy zwrócić uwagę nie tylko na postawę głównego bohatera, ale i heroiczną walkę matki o dobre imię swojego syna, który przez większość otaczających go osób określany jest jako roślina. Marcin wszystkie swoje emocje wyraża ruchami i gestami, próbując pokazać jak doskonale rozumie otaczający go świat. Po wielu latach, już jako dorosły mężczyzna, osiąga ogromny sukces. Widz ma prawo się wzruszyć – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że fabuła oparta jest na faktach.
Sesje – ciało, a niepełnosprawność
Filmy z niepełnosprawnością – wśród listy ich tytułów ten, który można zaliczyć do jednego z najodważniejszych w ostatnich latach, bowiem względem porusza sferę najbardziej intymną to obraz „Sesje”. Robi to jednak w taki sposób, by widz (mimo odważnych scen) ani na moment nie poczuł krępującego zgorszenia. Pisarz i poeta Mark O’Brien ma 36 lat i od szóstego roku życia jest niepełnosprawny. Gdy go poznajemy, jest całkowicie sparaliżowany, mogąc oddychać wyłącznie przez tzw. żelazne płuco. Pewnego dnia zwierza się zaprzyjaźnionemu księdzu, że czuje się niespełniony, gdyż nigdy nie zaznał intymnej relacji z kobietą. Postanawia w tym celu wynająć zawodową seks-surogatkę. Z czasem pomiędzy nimi zaczyna się tworzyć głęboka więź. Film, choć porusza wyjątkowo delikatne sfery względem niepełnosprawności, zawiera wiele zabawnych i refleksyjnych momentów – np. rozmowy głównego bohatera z księdzem. To także ważne przesłanie w drodze ku akceptacji swojego ciała.
Nietykalni – niepełnosprawność z humorem
Niepełnosprawność w tym filmie z dawką zdrowego humoru to strzał w dziesiątkę! Philippe, bogaty, elegancki arystokrata, w przeszłości ulega wypadkowi, w wyniku którego do końca życia zostaje całkowicie sparaliżowany. Wraz ze swoją asystentką poszukują samodzielnego, całodobowego opiekuna. Tak poznaje Drissa – młodego mężczyznę z – jak się później okazuje – kryminalną przeszłością. Między nimi zaczyna się tworzyć wyjątkowa więź, dzięki której każdy odrywa się na nowo. Driss towarzyszy Philippowi w codziennym życiu, w tym w próbie zdobycia serca jego ukochanej Eleonory, jednocześnie samemu odkrywając zupełnie nowe, a zarazem piękne życie, które zawsze zasługuje na drugą szansę. Połączenie zdrowego humoru ze zwyczajnymi, ale jakże błyskotliwie opowiedzianymi historiami naszych bohaterów, to prawdziwy przepis na sukces.
Zanim się pojawiłeś – miłość i niepełnosprawność
Niepełnosprawność w filmie oparta na podstawie powieści JoJo Moyes, która na całym świecie zyskała ogromną popularność. Louisa Clark to młoda dziewczyna, wiodącą spokojne życie na przedmieściach Londynu wraz ze swoimi rodzicami i chłopakiem. Pewnego dnia jej świat wali się na głowę, gdy dowiaduje się, że zostaje zwolniona z pracy. Zatrudnienie znajduje jako opiekunka Williama Trainora – bogatego przedsiębiorcy, który kilka lat wcześniej został całkowicie sparaliżowany w wyniku potrącenia przez motocykl. Luksusowy świat i chłód bogatej rodziny, a także niechęć samego Willa, powoduje, że Louisa – skromna dziewczyna z przedmieścia – ma dość swojej pracy. Z czasem jednak między nimi zaczyna się tworzyć uczucie.