Alice Sheppard: niepełnosprawna tancerka

202

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Alice Sheppard to brytyjska tancerka i choreografka poruszająca się na wózku inwalidzkim. Ani ona, ani nikt z jej otoczenia nie spodziewał się, że jako wykładowczyni akademicka porzuci karierę naukową na rzecz tańca.

Alice Sheppard: od doktorantki do tancerki

Być może gdyby nie studia mediewistyczne, Alice Sheppard nigdy nie wyjechałaby na Uniwersytet Stanowy w Pennsylvanii. Jako doktorantka wzięła udział w konferencji poświęconej niepełnosprawności, podczas której spotkała tancerza, Homera Avilę. Ten zachęcił ją, aby wybrała się na lekcję tańca dla niepełnosprawnych. Zajęcia spodobały jej się do tego stopnia, że postanowiła porzucić karierę akademicką na rzecz tańca. Pierwszy ośmiotygodniowy kurs odbyła w Oakland. Następnie nauczyciel Alice udzielał jej prywatnych lekcji w Nowym Jorku. Tak zaczęła się jej profesjonalna przygoda z tańcem. Dziś współtworzy projekty artystyczne z wieloma instytucjami kultury w Wielkiej Brytanii. Tworzy koncepcje choreograficzne, które burzą typowe wyobrażenia o tańczących osobach z niepełnosprawnościami. Tematy, wokół których Alice Sheppard tworzy swoje układy, dotyczą niepełnosprawności, a także płci i rasy, czyli kwestii powiązanych z szeroko rozumianą odmiennością.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Taniec na wózku: wyzwanie czy szansa?

Alice Sheppard uczyła się baletu i tańca współczesnego, pracuje też nad stworzeniem własnego stylu, który wpisuje się w stylistykę tańca współczesnego. W ramach tego ostatniego szczególnie interesują ją oryginalne formy i figury, które jeszcze nie zostały nazwane. Celem jej artystycznych poszukiwań jest przenikanie się różnych idei i dyscyplin artystycznych. Wszystko po to, aby podczas występu opowiedzieć jakąś historię, która może przybliżyć widzom kwestie związane z rozmaicie rozumianymi odmiennościami. Taki zabieg nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w sytuacji, kiedy widzowie nie są oswojeni z niepełnosprawnością, ponieważ nie stykają się z nią na co dzień. Alice Sheppard tworzy swoją sztukę przede wszystkim po to, aby zmienić narrację, jaka narosła wokół niepełnosprawności. Wiele osób postrzega ten świat jako całkowicie osobny wobec oswojonej, „zdrowej”, „normalnej” rzeczywistości, w jakiej funkcjonują na co dzień. Taniec Sheppard pokazuje widzom, że świat osób niepełnosprawnych jest naturalną częścią całego społeczeństwa.

alice sheppard
Alice Sheppard na scenie z Laurel Lawson / fot. Wikimedia Commons

Kondycja ciała nie stanowi dla Alice Sheppard żadnej bariery. Co innego – instytucje. O ile teatry są zwykle dobrze przygotowane na przyjęcie niepełnosprawnych widzów, to sprawa przedstawia się zupełnie inaczej w przypadku niepełnosprawnych artystów. W wywiadzie dla magazynu DIVA przyznała, że problemy sprowadzają się do tak prozaicznych kwestii, jak toalety nieprzystosowane dla pracujących w teatrze osób niepełnosprawnych. Jak jednak sama twierdzi, w kwestiach fizycznej dostępności budynków użyteczności publicznej jest coraz lepiej. Przykład Alice Sheppard może być inspirującym przykładem dla wszystkich osób zmagających się z niepełnosprawnościami. Nie da się ukryć, że przedstawiciele tej grupy społecznej każdego dnia mają przed sobą wiele wyzwań. Mimo to, w życiu  każdego człowieka zdarzają się sytuacje otwierające zupełnie nowe możliwości, z których być może warto skorzystać. Skąd wiemy, kto i co będzie w stanie odmienić lub wzbogacić nasze życie?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia