Opieka wytchnieniowa 2021 – aktualne zasady

3254

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

opieka wytchnieniowa
fot. Josh Appel / Unsplash

7 grudnia ruszył nabór wniosków do programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021. Gminy i powiaty mogą składać wnioski do 31 grudnia bieżącego roku. Na czym polega pomoc w ramach programu i kto będzie mógł z niej skorzystać?

Opieka wytchnieniowa – na czym polega?

Rodzina i opiekunowie często cały swój czas poświęcają na opiekę nad osobą z niepełnosprawnościami. Z tego powodu każdego dnia narażeni są na ogromne obciążenie psychofizyczne. Wiele z nich jest zmuszonych do rezygnacji z własnego życia zawodowego i prywatnego. To właśnie do nich skierowana jest pomoc w postaci tzw. opieki wytchnieniowej. Polega ona na wsparciu tych osób w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa w zajmowaniu się podopiecznym. „Zależy nam na tym, by dostępność tego rodzaju wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów była coraz większa. Dlatego gorąco zachęcam do dołączania do programu” – apeluje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dzięki opiece wytchnieniowej opiekun osoby niepełnosprawnej zyska czas dla siebie. Ten czas będzie można przeznaczyć chociażby na odpoczynek i regenerację, a także załatwienie własnych spraw.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021

Obowiązek złożenia wniosku o wsparcie finansowe w ramach programu spoczywa na samorządzie. Gmina lub powiat do 31 grudnia 2020 roku składa wniosek do właściwego wojewody. W kolejnym kroku wojewodowie przesyłają listę rekomendowanych wniosków do ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego. Mają na to czas do 20 stycznia 2021 r. Ostatnim etapem procedury jest weryfikacja i zatwierdzenie tych wniosków przez ministra w terminie do 5 lutego 2021 r. Budżet programu wynosi w tym roku aż 50 mln zł. Gmina lub powiat może otrzymać wsparcie finansowe wynoszące do 100% kosztów realizacji pomocy dla opiekunów zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami. Warto przy tym dodać, że pomoc w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” jest nieodpłatna. Oznacza to, że osoby, do których skierowana jest ta pomoc, nie uiszczają żadnej opłaty.

opieka wytchnieniowa
fot. Eugene Chystiakov / Unsplash

Program będzie realizowany od 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. i obejmie trzy formy pomocy. Pierwszą z nich są świadczenia w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, w ośrodku wsparcia lub w innym miejscu, który wskazał uczestnik programu, po otrzymaniu pozytywnej opinii realizatora programu. Druga forma dotyczy świadczenia w ramach pobytu całodobowego w ośrodku wsparcia, w ośrodku lub placówce całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością wpisaną do rejestru właściwego wojewody, lub w innym miejscu, oczywiście pozytywnie zaopiniowanym przez realizatora programu. Trzecia forma pomocy polega na zapewnieniu opiekunowi możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego lub terapeutycznego, a także oraz wsparcia w zakresie nauki, pielęgnacji, rehabilitacji i/lub dietetyki. Więcej informacji na temat tegorocznego programu „Opieka wytchnieniowa” można przeczytać na stronie rządowej.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia