Szczepionka – tak czy nie?

255

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Szczepionka

Koronawirus jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, utrudnia też codzienne funkcjonowanie. Jeszcze pół roku temu szczepionka przeciwko COVID-19 była niezwykle pożądaną kwestią. Wreszcie się pojawiła, lecz wraz z nią – szereg wątpliwości. Czy szczepionka faktycznie chroni nas przed koronawirusem? Czy powinniśmy obawiać się efektów ubocznych?

Szczepionka – korzyści

Przejście szczepienia przeciwko COVID-19 przede wszystkim ma za zadanie eliminować ryzyko zakażenia wirusem. Jak zapewniają twórcy szczepionki ma ona zapewnić ochronę nie tylko samym zaszczepionym, ale także osobom z ich otoczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób mających w rodzinie małe dzieci, osoby starsze i osoby z innych tzw. grup ryzyka. Szczepionki zapewniają także korzyści niezwiązane bezpośrednio ze zdrowiem. Są to: zwolnienie z obowiązku kwarantanny po bezpośrednim kontakcie z osobą zarażoną oraz po powrocie z podróży do kraju wysokiego ryzyka zachorowania na COVID-19.

Szczepionka – wątpliwości

Niestety powstała szczepionka przeciwko COVID-19 wzbudza wiele wątpliwości. Społeczeństwo, jak i wielu medyków, zastanawia się, czy opracowana w tak krótkim czasie, została dokładnie sprawdzona. Warto podkreślić, że od przeprowadzania badań do powstania szczepionki minął niespełna rok. W innych sytuacjach mielibyśmy do czynienia z minimum kilkuletnimi badaniami naukowymi. Osoby nie zaszczepione nie zostaną zwolnione z obowiązku z przestrzegania zasad sanitarnych – już teraz wydawane są takie komunikaty. Okazuje się, że lek chroni przed zachorowaniem, ale nie wyklucza bycia nosicielem wirusa. osoba może zostać zarażona pomimo szczepienia, tyle że przejdzie chorobę bezobjawowo – tak z kolei donoszą inne źródła.

Szczepionka – chętni

70 procent Polaków – według władz naszego kraju tyle osób powinno się zaszczepić, by mówić o powszechnym bezpieczeństwie. Nasz kraj, jak zapewniają rządzący jest przygotowany na ewentualność zaszczepienia wszystkich swoich obywateli. Tymczasem na chwilę obecną szczepieniu chce się poddać zaledwie 37% naszego społeczeństwa. I choć szczepienie nie jest obowiązkowe, to już przewiduje się szereg korzyści względem zaszczepionych pacjentów.

Szczepionka – ważne informacje

Każdy organizm charakteryzuje się indywidualnymi predyspozycjami. Mimo to w przypadku działań ubocznych najczęściej mówi się o ogólnym osłabieniu, gorączce, nudnościach, zmęczeniu i delikatnym obrzęku w miejscu podania leku. Sama szczepionka podawana jest w dwóch dawkach w odstępie 21 dni. Lek jest bezpłatny. Względem przeciwwskazań do szczepienia wymienia się: osoby, które nie ukończyły 16. roku życia, kobiety w ciąży (lub planujące ciążę), kobiety karmiące piersią. Według badań obecnie zaszczepionych jest 92 tysiące osób, w tym u 95 procent osób zanotowano jej wysoką skuteczność.

Szczepionka – racjonalne podejście

Należy pamiętać, że sama szczepionka powstała przede wszystkim po to, by społeczeństwo mogło powrócić do dawnego trybu życia. Lekarz, który zaznajomiony jest z aktualną sytuacją epidemiologiczną doradzi w każdej kwestii. Specjalista rozwieje także wątpliwości związane z potencjalnymi zagrożeniami czy skutkami ubocznymi szczepionki.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/01/04/diety-oczyszczajace-tak-czy-nie/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia