Coaching – trening lepszego życia?

0
59
Coaching

Coaching to w ostatnim czasie bardzo modny termin – wymieniany w życiu codziennym, jak i zawodowym. Zainteresowanie tym zagadnieniem wciąż rośnie. Jednak co naprawdę kryje się za tym słowem? Dlaczego tak bardzo go dziś potrzebujemy?

Coaching – próba definicji

Obecnie wiele uwagi poświęca się różnym metodom rozwojowym. Dlatego mówiąc o coachingu, należy dobrze określić jego faktyczną definicję. Coaching to bezpośredni kontakt z człowiekiem, którego zadaniem jest prowokowanie swojego klienta do kreatywnego myślenia. Celem jest maksymalizacja zawodowego i osobistego potencjału dla poprawy jakości życia. Jest to forma rozwoju, która nie opiera się na słuchaniu przemówień motywacyjnych, szkoleniach czy psychoterapii. Coach nie uczy, tylko pokazuje, jak się uczyć. Zakłada, że każdy człowiek jest indywidualną wartością i każdy jest w stanie odnaleźć bogate źródła drzemiącego w nim potencjału.

Coaching

Coaching – współpraca w środowisku biznesowym

Istnieje kilka rodzajów coachingu. Jednym z najpopularniejszych jest coaching biznesowy. Ukierunkowany na ogólny rozwój firmy, silnie koncentruje się na wzajemnej relacji między współpracownikami. Zazwyczaj na samym początku coach dąży do określenia faktycznych celów i wartości firmy. Następnie, wykorzystując realny potencjał pracowników, przyczynia się do ich rozwoju na swoich stanowiskach. To z kolei przekłada się na zwiększoną konkurencyjność firmy. Coaching biznesowy pokazuje, jak w strukturze firmy jeden element zależny jest od drugiego. Przykładowo – jeśli w grupie nie ma przywódcy, to pojawia się problem z organizacją czasu pracy. W konsekwencji pogarsza się funkcjonowanie całego zespołu, co automatycznie wpływa na trudniejszą realizację celów zawodowych.

Coaching – dlaczego warto?

Coaching pozwala człowiekowi jeszcze lepiej funkcjonować w różnych środowiskach społecznych. Dlaczego? Ponieważ w trakcie spotkań klient sam podnosi świadomość swoich mocnych i słabych stron. Człowiek zaczyna coraz lepiej zdawać sobie sprawę z tego, co potrafi, a czego nie. Jedynym, czego potrzebuje, jest motywacja. W coachingu sukcesem jest nie tylko osiągnięcie danego celu, ale i próba, jaką się podejmuje. Z drugiej strony popełnione błędy wykorzystywane są jako pomoc w weryfikowaniu faktycznie osiąganych celów. Każdy człowiek kieruje się innymi potrzebami. Dlatego coaching ukierunkowany jest na postawienie sobie pytania: co tak naprawdę pomaga mi żyć w zgodzie z samym sobą? Dziś bardzo często tracimy poczucie własnej wartości, zwłaszcza w wyniku trudnych sytuacji. Z dużym prawdopodobieństwem coaching pomoże nam odzyskać pewność siebie.

Coaching – spotkania indywidualne czy grupowe?

Spotkania indywidualne z klientem umożliwiają całkowitą koncentrację na jego potencjale. Coaching okaże się sukcesem tylko jeśli pomiędzy coachem a klientem powstanie nić zaufania. Warto dodać, że coach zobowiązany jest tajemnicą zawodową. Jeśli chodzi o spotkania grupowe, to z pewnością doskonale sprawdzają się w coachingu biznesowym. W tej sytuacji coach musi jednak skupić się zarówno na poszczególnych jednostkach, jak i ich wzajemnej komunikacji. Podczas grupowych zajęć jego uczestnicy koncentrują się głównie na budowanie wzajemnego zaufania.

Foto: Canva.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=106021&preview=true- Otyłość u dzieci