Chevrolet Malibu z „Drive” – kilka faktów

716

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

chevrolet malibu
fot. Wikimedia Commons

W niezwykle klimatycznym filmie Nicolasa Windinga Refna z 2011 pt. „Drive” wystąpił szereg stylowych old-timerów. Jednak największą gwiazdą na czterech kółkach było auto należące do filmowego Kierowcy granego przez Ryana Goslinga. Chevrolet Malibu został wybrany przez samego aktora. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat.

Chevrolet Malibu – łyk historii

Na początek przypomnijmy, że film pt. „Drive” opowiada historię mężczyzny znanego jedynie pod pseudonimem „Kierowca”. Za dnia jest mechanikiem samochodowym, w nocy zaś przewozi nieznane ładunki na zlecenie przestępców. Zakochuje się w zamężnej sąsiadce, co wikła go w kryminalną intrygę. Gosling dużo czasu spędza w filmie za kierownicą rozmaitych aut, ale ekranem niepodzielnie włada Chevrolet Malibu z 1973 roku. Przyjrzyjmy się całkiem długiej historii tego kultowego modelu. Pierwsze Chevrolety Malibu opuściły taśmę produkcyjną w 1964 roku jako średniej wielkości auta i zarazem luksusowe warianty Chevroleta Chevelle. Dostępne były w rozmaitych konfiguracjach wyposażenia, m.in. jako czterodrzwiowe sedany, dwudrzwiowe coupé, kabriolety oraz dwuosobowe kombi. Świeży styl, pluszowa tapicerka i różne typy silników do wyboru od razu uczyniły z Malibu rozchwytywany hit dla majętnych fanów czterech kółek.

chevrolet malibu
Chevrolet Chevelle Malibu coupé z 1973 r. / fot. Wikimedia Commons

Druga generacja tego modelu Chevroleta z 1968 roku, którą miłośnicy Malibu i Chevelle uważają za najlepszą, zyskała bardziej muskularną budowę. Zastosowano również ponadczasowy styl tyłu nadwozia typu semi-fastback. Druga wersja Chevroleta Malibu również była całkiem potężna, zwłaszcza jej wariant wyprodukowany w 1970 roku. W 1973 roku Malibu zafundowano kompletną zmianę stylistyki. Tym razem zredukowano muskularną linię, tak charakterystyczną dla poprzedniej generacji. Projektanci Chevroleta stworzyli auto większe, bardziej atletyczne i niestety jednocześnie zorientowane na skromniejsze osiągi. Można powiedzieć, że wygląd tego samochodu łączył w sobie wiele osobliwych trendów stylistycznych, które wydawały się dominować w projektach samochodów z lat 70. Trzecia generacja Chevroleta Malibu zawierała wydłużoną maskę i zarazem skrócony tył, ponownie typu semi-fastback. Całości dopełniały łukowate drzwi i duże tylne szyby narożne.

Chevrolet Malibu w „Drive”

Możliwości podstawowego Chevroleta Malibu coupé były raczej skromne. Słuchając pracy silnika, możemy przypuszczać, że Kierowca zamontował pod maską mechanizm Chevroleta 454 lub podobny. Tym, co widać, jest natomiast srebrzyste auto o łagodnych liniach, z miernikami zdobytymi na rynku wtórnym i stylowymi alufelgami. To wszystko świetnie koresponduje z charakterem Kierowcy – bohatera działającego według Rooseveltowskiej zasady „przemawiaj łagodnie i szykuj pałkę”. Co ciekawe, relacja aktora Ryana Goslinga z tym autem jest dużo silniejsza, niż mogłoby się wydawać. Ryan Gosling całkowicie przebudował cały samochód z wyjątkiem skrzyni biegów, którą zajęli się profesjonalni mechanicy. Przebudowa auta była dla aktora treningiem umiejętności, jakie widzimy w wielu scenach pracy w warsztacie. Warto wspomnieć, że Chevrolet Chevelle jest jednym z aut, które zdobyły najwięcej nagród podczas wyścigów NASCAR. To właśnie w nim w 1973 roku Benny Parsons wygrał mistrzostwa Winston Cup. Możliwe, że to właśnie dlatego Gosling wybrał to, a nie inne auto.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: streetmusclemag.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia