Poniedziałek Wielkanocny na świecie

394

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Poniedziałek Wielkanocny
fot. Sebastian Staines / Unsplash

W Polsce Poniedziałek Wielkanocny nazywamy również lanym poniedziałkiem ze względu na zwyczaj polewania się wodą. A jak ten dzień obchodzi się w innych krajach?

Poniedziałek Wielkanocny w krajach Europy

U naszych zachodnich sąsiadów Poniedziałek Wielkanocny zaczyna się wcześnie rano. Na pamiątkę wędrówki zmartwychwstałego Chrystusa odbywają się zakończone mszami poranne procesje, podczas których każdy z uczestników trzyma w rękach zapaloną świecę. Na wsiach rytualne spacery lub procesje po polach uprawnych stanowią symboliczne zakończenie zimy i początek wiosny. Za dnia odbywają się zaś wyścigi z jajkami umieszczonymi na łyżkach lub staczanymi ze wzgórza. Jest to zresztą zwyczaj popularny również w innych krajach, m.in. we Francji, Niderlandach, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. We francuskiej miejscowości Bessières niedaleko Tuluzy w dzień po Wielkanocy smaży się ogromny omlet spożywany potem przez mieszkańców. W wielu krajach Poniedziałek Wielkanocny jest przede wszystkim czasem odpoczynku. Dzień ten poświęca się wyjazdom za miasto, spotkaniom z bliskimi i urządzaniu pikników.

Poniedziałek Wielkanocny
fot. Sweet Amaryllis / Unsplash

Poniedziałek Wielkanocny w krajach europejskich spędza się na rozmaitych, niekoniecznie powiązanych z kultem, aktywnościach. W Niderlandach ciekawą praktyką jest… odwiedzanie sklepów z meblami oraz akcesoriami kuchennymi i ogrodowymi, które w dzień następujący po wielkanocnej niedzieli są w tym kraju otwarte. Gdzieniegdzie na wsiach pali się wielkanocne ognie. W miejscowości Keukenhof urządza się konkurs na najbardziej strojny kapelusz wielkanocny. W Wielkiej Brytanii pierwszy poniedziałek po Wielkanocy jest dniem wolnym we wszystkich regionach oprócz Szkocji. Powszechne są zawody z jajkami, konkursy na wielkanocny kapelusz, konkursy taneczne i specyficzne zawody sportowe. Jedne z nich odbywają się w hrabstwie Leicestershire. Polegają na toczeniu beczek z piwem, kończą się zaś w pubie. W Irlandii w Poniedziałek Wielkanocny w jednym z kilku miejsc pamięci w Dublinie organizuje się obchody powstania wielkanocnego z 1916 r.

Wielkanocny Poniedziałek poza Europą

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych odziedziczyli wiele europejskich tradycji praktykowanych w Wielkanocny Poniedziałek, choć nie jest to w tym kraju dzień wolny. Jedną z tych tradycji są wspomniane zawody w toczeniu jajek, które praktykuje się nawet w Białym Domu. Co więcej, każdy stan wysyła do Białego Domu reprezentujące go jajko. W Kanadzie poniedziałek po Wielkanocy jest dniem wolnym tylko w części kraju. Tego dnia Kanadyjczycy zwykle oddają się relaksowi i pałaszowaniu wielkanocnych jajek. Podobnie jest w Australii. Poniedziałek Wielkanocny kończy tam rozmaite zawody sportowe, festiwale muzyczne, a także te o tematyce religijnej, które trwają przez cały okres wielkanocny. Tradycja wyścigów z jajkami zawędrowała wraz z angielskimi imigrantami również na sąsiadującą z Australią Nową Zelandię. Tam również w poniedziałek po Wielkanocy większość mieszkańców spędza na wypoczynku i spotkaniach z bliskimi.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.timeanddate.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia