Astma a COVID-19: ryzyko i powikłania

308

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

astma
fot. Angin Akyurt / Unsplash

4 maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy. To dobra okazja, aby przypomnieć, że astma w przypadku zachorowania na COVID-19 podnosi ryzyko rozwoju ostrych powikłań. Wyjaśniamy też, czy astmatycy są bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem.

COVID-19 u chorych na astmę

W przypadku większości wirusowych chorób układu oddechowego infekcja wywołuje odpowiedź immunologiczną organizmu. U osób chorujących na astmę może to doprowadzić do nadprodukcji substancji, które mogą pogorszyć stan zapalny. COVID-19 działa nieco inaczej. W odróżnieniu od astmy, która wiąże się z zapaleniem oskrzeli, koronawirus powoduje stan zapalny tkanek płuc. Jednocześnie infekcje układu oddechowego, takie jak COVID-19, mogą wzmocnić symptomy astmy. Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), u osób z umiarkowaną lub silnie rozwiniętą astmą koronawirus może doprowadzić również do zapalenia płuc. Z tego powodu astmatycy powinni być wyjątkowo uważni, zwłaszcza że nie dysponujemy wystarczającą ilością danych dotyczących tego zagadnienia. Badania są wciąż na wczesnym etapie. Według CDC, jeżeli osoba zmagająca się z astmą zachoruje na COVID-19, może być obarczona większym ryzykiem wystąpienia powikłań, niż w przypadku innych chorób układu oddechowego, na przykład grypy.

astma
fot. Engin Akyurt / Unsplash

Warto dodać, że astma nie zwiększa ryzyka zachorowania na COVID-19. Niemniej, niedostatecznie kontrolowana astma może doprowadzić do poważnych chorób, które to ryzyko zwiększają. Dzieje się tak, ponieważ koronawirus atakuje górne i dolne drogi oddechowe, w tym nos, gardło i płuca. Wirus może pogłębić atak astmy, a także wywołać zapalenie płuc lub inne choroby układu oddechowego. W czasie pandemii astmatycy powinni kontynuować przyjmowanie przepisanych leków na astmę. Utrzymanie symptomów astmy w ryzach jest jedną z najlepszych metod uchronienia się przed groźnymi powikłaniami. Jak dotąd nie wykryto dowodów na to, że leki na astmę zwiększają ryzyko zakażenia koronawirusem lub pogłębienia objawów COVID-19. Warto podkreślić, że niezwykle istotne jest unikanie ekspozycji na czynniki powodujące ataki astmy. Chodzi przede wszystkim o dym tytoniowy, sierść, kurz, pleśń, pyłki, silne zapachy, zanieczyszczone powietrze, ekstremalne zmiany pogody, forsowny wysiłek, refluks, stres, alkohol i sztuczne dodatki do jedzenia, np. siarczyny.

Jak postępować w przypadku zakażenia?

Symptomy COVID-19 pojawiają się zwykle w ciągu 2-14 dni od ekspozycji na koronawirusa. Główne objawy to: gorączka, duszności, kaszel, ból mięśni, ból gardła, bóle głowy, dreszcze i/lub utrata węchu lub smaku. Według raportu ONZ, większość chorych na COVID-19 wychodzi z choroby bez potrzeby podejmowania specjalnego leczenia. Organizacja szacuje również, że u 1 na 6 osób z COVID-19 występują ostre objawy choroby, w tym trudności z oddychaniem. Astmatycy powinni zwracać uwagę na takie dodatkowe symptomy jak: świszczący oddech, ścisk w klatce piersiowej, duszności, nocny lub poranny kaszel oraz częstsza potrzeba użycia inhalatora. W razie wystąpienia któregoś z powyższych objawów należy skontaktować się z lekarzem. Aby uniknąć zarażenia, koniecznie jest przestrzeganie reżimu sanitarnego, częsta dezynfekcja dotykanych przez siebie powierzchni i przedmiotów. Niezwykle ważne jest też dbanie o odporność organizmu poprzez zdrową dietę, odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną i unikanie stresu.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia