Marketing szeptany – dyskretna forma reklamy

382

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Marketing szeptany to specyficzna forma przekazu, która uważana jest za jedną z najskuteczniejszych form reklamy. W tym wypadku kluczową rolę odgrywa naturalność. Aktualnie właśnie tą formą marketingu posługują się m.in. influencerzy w mediach społecznościowych. Jakie są korzyści, a jakie wady marketingu szeptanego?

Marketing szeptany – co to jest?

W tradycyjnym przekazie reklamowym dominuje przekonanie, że decyzja o kupnie konkretnego produktu jest jedynym słusznym wyborem. Marketing szeptany polega na niewymuszonym wywołaniu dyskusji, w której przedstawiane są zalety, np. skorzystania z danej usługi. Zadaniem marketerów jest przeprowadzanie rozmowy w taki sposób, aby potencjalni konsumenci w żaden sposób nie czuli się nakłaniani do zakupu. Sukcesem jest przede wszystkim wywołanie pozytywnej reakcji, która spowoduje, że dany produkt zostaje zauważony. Dziś kluczową rolę w reklamie odgrywa internet. Dlatego dzięki pozytywnym opiniom w sieci każda marka zyskuje na wiarygodności i zdobywa większe zaufanie. Ponadto ta forma marketingu nie wymaga dużych nakładów finansowych. W tym wypadku wystarczy jeden specjalista, który będzie odpowiedzialny za skuteczną aktywność m.in. na forach internetowych. Jedną z zalet marketingu szeptanego jest fakt, że sprawdza się on w każdej branży. Ważne jednak, by działać w tym obszarze z wyczuciem.

Marketing szeptany

Marketing szeptany – najczęściej popełniane błędy

Przede wszystkim nie należy w kontekście omawianego produktu szkalować konkurencji. Naturalność marketingowych „szeptów” nie polega również na pisaniu o produkcie w samych superlatywach. Najlepiej budować neutralne i umiarkowane treści. Błędem jest także publikowanie wpisów pod dyskusjami, które są nieadekwatne tematycznie. Tworząc opinie, warto unikać rozbudowanych zdań i skupić się na konkretnych zaletach. Nieudolnie prowadzony marketing szeptany nie tylko nie wypromuje Twojego produktu, ale może wręcz zaszkodzić Twojej marce. Taka forma reklamy, jak wiemy, nie opiera się także na aktywności wyłącznie „przeciętnych” konsumentów. Obecnie sprawdzonym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy ze znanymi osobami działającymi w internecie. Ich wpływ na opinię społeczną jest ogromny, dlatego,  zatrudniając takich ludzi, mamy pewność, że skutecznie dotrą do grupy zaangażowanych odbiorców. W przypadku marketingu szeptanego ważne jest, by nie ograniczać się do jednego kanału – im aktywniejsza dyskusja, tym lepszy efekt końcowy. 

Marketing szeptany – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów marketingu szeptanego. Jednym z nich jest casual marketing, który równolegle wspiera wszystkie priorytetowe działania z tego zakresu. Z kolei Product seeding polega na udostępnianiu testerów produktu np. osobom aktywnie działającym w sieci. Dzięki temu np. popularni influencerzy, promując daną markę, przekonują do niej społeczeństwo. Kolejny typ to community marketing. Jest to promowanie produktu poprzez aktywność, np. na forach internetowych. Jeszcze innym rozwiązaniem może być trendsetting. Podobnie jak wyżej wspomniany product seeding, działa on na podstawie angażowania w projekt znanych i wpływowych osobistości. Na koniec warto także wspomnieć o brand blogging. Wykorzystywana jest tu sfera blogowa w celu promocji usług określonej marki.  

Foto: Canva.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=107599&preview=true – Dramatyczne losy laureatek miss piękności

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia