Jaki jogurt wybrać: klasyczny czy grecki?

297

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jogurt
fot. Alison Marras / Unsplash

Jogurt grecki od lat cieszy się popularnością wśród osób preferujących zdrowy tryb życia. Czy jest zdrowszy niż ten klasyczny? Między tymi dwoma typami jogurtów istnieją pewne różnice. Znając je, będziecie wiedzieli, który wybrać!

Jak powstaje jogurt klasyczny, a jak grecki?

Zarówno jogurt grecki, jak i klasyczny, to fermentowane produkty mleczne, które powstają z tych samych składników: świeżego mleka oraz kultur bakterii Streptococcus thermophilus i Lactobacillus bulgaricus. Jednak ze względu na odmienne metody produkcji, różnią się smakiem i proporcjami składników odżywczych. Klasyczny jogurt powstaje poprzez dodanie bakterii do podgrzanego mleka, po czym następuje fermentacja. Gdy pH osiągnie poziom 4,5, jogurt schładza się i ewentualnie dodaje inne składniki, np. owoce. Finalny produkt ma gładką konsystencję o rozmaitej gęstości. Klasyczny jogurt jest nieco kwaśniejszy, a jednocześnie ma większą słodycz niż grecki. Ten ostatni z kolei to nic innego jak zagęszczony jogurt klasyczny. Uzyskuje się go poprzez zredukowanie serwatki i innych płynów. Z tego powodu ma on bardziej zwartą i gęstszą konsystencję od klasycznego jogurtu. Jest też z reguły nieco droższy, ponieważ do jego wyprodukowania potrzeba więcej mleka.

Który jogurt wybrać?

Obydwa rodzaje jogurtu są znakomitymi źródłami magnezu, witaminy B12 i jodu, na tym jednak podobieństwa się kończą. Jogurt grecki zawiera dwa razy więcej białka i tłuszczu, a zarazem o połowę mniej węglowodanów w porównaniu z klasycznym jogurtem. Zawiera też nieco mniej wapnia i sodu. Z kolei zarówno jogurt grecki, jak i klasyczny zawierają probiotyki, które regulują pracę układu pokarmowego. Przyczyniają się też do obniżenia poziomu cholesterolu. Jogurty są też odpowiednie dla osób z nietolerancją laktozy – w szczególności ten grecki, który zawiera mniej laktozy. Przypuszcza się, że oba rodzaje jogurtów mogą wspierać układ krwionośny, ponieważ istnieje korelacja między spożyciem fermentowanego nabiału a niższym ryzykiem zatorów żylnych, które powiązane są z podwyższonym ciśnieniem krwi. Badania wykazały związek między spożywaniem jogurtów a niższą wagą, co również związane jest z zawartymi w nich probiotykami. Ponadto białka wydłużają uczucie sytości, co przekłada się na zmniejszoną liczbę spożywanych kalorii.

jogurt
fot. Dennis Klein / Unsplash

Omawiane dwa rodzaje jogurtu mają szerokie zastosowanie w kuchni. Istnieją jednak potrawy, w których lepiej sprawdzi się jeden lub drugi typ produktu. Dzięki swojej gęstości jogurt grecki jest częstym składnikiem dipów i sosów. Może z powodzeniem zastąpić majonez, śmietanę lub maślankę w większości przepisów. Pamiętajmy jednak, że może się ściąć pod wpływem wysokiej temperatury. Tekstura jogurtu greckiego sprawia, że świetnie nadaje się do wypieków, zwłaszcza jeżeli chcemy uzyskać wilgotne, gęste ciasto. Z kolei jogurtu klasycznego często używa się w smoothies, dressingach lub innych półpłynnych daniach. Może on też stanowić bazę marynaty do pieczeni. Podsumowując, zarówno jogurt klasyczny, jak i grecki są zdrowe i bogate w cenne składniki odżywcze. Musimy jedynie pamiętać, aby wybierać te, które nie zawierają dodanego cukru. Najlepszym wyborem będzie jogurt naturalny bez żadnych dodatków, który możemy posłodzić zdrowszymi alternatywami dla cukru, np. miodem lub owocami.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.healthline.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia