Agresja wobec osób niepełnosprawnych

334

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Agresja wobec osób niepełnosprawnych to zjawisko niestety wciąż obecne w naszym kraju. Agresja to nie tylko przemoc fizyczna, to także, jak i najczęściej, przemoc słowna. To wszelkie wyzwiska czy niewybredne epitety, szyderstwa i szykany.

Agresja wobec osób niepełnosprawnych – przykłady ze świata polityki

Choć mamy XXI wiek i niby wszystko już wiemy na temat niepełnosprawności, wszelkich chorób i ułomności ludzkiego czy to ciała czy psychiki to jednak wciąż pozwalamy na zachowania, które nigdy nie powinny znaleźć powszechnej akceptacji. Trudno się jednak dziwić, skoro wśród polityków na szczytach władzy zdarzają się tacy, którzy pozwalają sobie względem osób niepełnosprawnych na określenia typu: debil. Nie mówiąc już o pamiętnym zachowaniu jednej z posłanek partii rządzącej, notabene profesorce akademickiej, która podczas protestów osób z niepełnosprawnościami w sejmie, przechodząc obok nich, pozwoliła sobie na tekst: – Co tu tak śmierdzi?

Agresja wobec osób niepełnosprawnych – zachowania społecznych elit

Nie mniej kuriozalne jest też zachowanie właściciela pewnej podwarszawskiej kliniki zdrowia, który od lat pozwala sobie mówić o osobach niepełnosprawnych, tu cytat: – To są kulasy. Oczywiście na tychże „kulasach” ów człowiek zarabia rocznie spore pieniądze, bowiem to właśnie do jego kliniki kierowani są oni na zabiegi rehabilitacyjne. Takich sytuacji można by mnożyć w nieskończoność. Krótko mówiąc przykład idzie z góry. Co wyjątkowo może dziwić w kraju, którego 90% społeczeństwa deklaruje bycie katolikami i wyznawanie wartości katolickich. Dlaczego tak łatwo przychodzi nam zapominać to, czego nauczał Jezus, a co zostało zapisane w ewangelii – Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe? 

Skąd się bierze agresja wobec osób niepełnosprawnych? Według psychologów to nic innego, jak podnoszenie poczucia własnej wartości kosztem innego człowieka. Zwłaszcza istoty słabszej, o której z góry wiemy, że nie będzie wstanie się obronić. Nikt, kto wyładowuje swoje frustracje, lęki czy złość na słabszej od siebie osobie nie zrobi tego samego wobec kogoś silniejszego od siebie lub co najmniej mu równego.     

Stop agresji wobec najsłabszych

Inną kwestią pozostaje społeczne przyzwolenie na takie zachowania. Brak reakcji, brak powszechnego ostracyzmu wobec tych, którzy uciekają się do agresji wobec słabszych. Dopóki „sprawne” społeczeństwo będzie pozwalało piętnować niepełnosprawnych Polska wciąż będzie uchodziła za kraj nietolerancyjny i nieprzychylny osobom z niepełnosprawnościami.

Edukować należy więc nie niepełnosprawnych, jak wielu mylnie sądzi, a właśnie „pełnosprawnych”. Pora powiedzieć stop agresji wobec osób niepełnosprawnych. Oni w niczym nie zawinili. Los wystarczająco już ich dotknął. Przez lata byli tak zwanymi więźniami czwartego piętra. Zamknięci w domach, niewidoczni dla reszty społeczeństwa. Ten czas jednak minął. Od ponad dwóch dekad osoby z niepełnosprawnością są obecne wśród nas. I tak, jak zmieniła się ta sytuacja, tak czas najwyższy zmienić nasz stosunek do pobłażania wobec zadawanych im krzywd. Przykład przede wszystkim powinien iść z góry…

I taką misję, zmiany postaw wobec osób z niepełnosprawnościami, realizuje właśnie Radio Bezpieczna Podróż (https://www.youtube.com/watch?v=C-55PfZyae8). To jedyna w Polsce, ale i w Europie rozgłośnia radiowa tworzona przez osoby z niepełnosprawnościami. Przygotowując programy, serwisy informacyjne, wywiady i reportaże uczą się zawodu dziennikarza i prezentera radiowego. W redakcji radia spełniają swoje marzenia, rozwijają się i podnoszą swoje kwalifikacje. Niestety pandemia koronawirusa i brak rządowego wsparcia sprawiła, że rozgłośnia walczy dziś o przetrwanie. Na portalu Zrzutka.pl trwa właśnie zbiórka na rzecz Radia. Każdy może ją wesprzeć. Wystarczy przysłowiowa złotówka, by osoby z niepełnosprawnościami mogły pracować, były traktowane z szacunkiem, nie przez pryzmat swojej niepełnosprawności, ale poprzez zawodowe dokonania.

Kliknij i zobacz, jak możesz pomóc nam naprawdę zmieniać rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami.

https://zrzutka.pl/r4kxfg

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia