Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – Żoliborz Bielany

347

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz Bielany gości w kolejnym odcinku audycji realizowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem ULICA DZIELNICA STOLICA i portalem Północna Ćwiartka. W studiu Radia Bezpieczna Podróż rozmawialiśmy z Marią Kiro-Wiro prezes oddziału o najbliższych planach Towarzystwa. O tym, co jeszcze w maju, a co w czerwcu będzie się działo na terenie Żoliborza i Bielan. Jakie imprezy kulturalne powrócą, do jakich konkursów będą mogli przystąpić mieszkańcy obu dzielnic.

Oddział Żoliborz Bielany TPW powstał 26 kwietnia 1965 r. Został zorganizowany przez Józefa Gonderkę. Na zebraniu inaugurującym działalność oddziału obecny był sam prof. Stanisław Lorentz, ówczesny prezes Zarządu Głównego TPW. Do 1970 roku nazwa Oddziału brzmiała Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Warszawa Północ. Warto podkreślić, że od samego początku działalności Oddział Żoliborz-Bielany skupiał bardzo aktywne i zaangażowane osoby. Wśród których byli m.in. Janina Kucharska, Tadeusz Kur, Aleksander Leszczyński, Halina Lipińska, Helena Michałowska. A także Zygmunt Mroczek, Zofia Skoraszewska, Janusz Szorc, Jerzy Szwalbe, Janina Wociałowa, Ignacy Wrzos, Stefan Wyleżeński.

Przez ponad 50 lat działalności Oddział Żoliborz Bielany TPW realizował wiele ciekawych i cennych inicjatyw. W tym m.in. uroczyste obchody rocznic wydarzeń historycznych związanych z dziejami kraju i Warszawą. Jak również kursy wiedzy o Warszawie dla uczniów szkół, wycieczki po najciekawszych miejscach Bielan i Żoliborza, wieczory dyskusyjne, festyny oraz cykle prelekcji o patronach ulic.

Ponadto na podkreślenie zasługuje udział Oddziału w konkursie „Warszawa w kwiatach” i osoba Teresy Doryny Wawerowej. Była ona autorką i wydawcą pierwszej książki o tym konkursie, jak i przez dwadzieścia lat z wielkim powodzeniem prowadziła ten konkurs na terenie Żoliborza.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Marią Wiro-Kiro:

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy 01
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy 02

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj i posłuchaj również: https://bezpiecznapodroz.org/2021/05/14/zydzi-w-polnocnej-warszawie-rozmowa-z-danielem-grinbergiem/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia