Frytki, czyli smażone na głębokim tłuszczu ziemniaki to grzeszna przyjemność wielu z nas. Z okazji Międzynarodowego dnia Frytek podpowiadamy, jak zrobić z nich naprawdę zdrową przekąskę!
Sposoby na mniej kaloryczne frytki
Frytki są przepyszne, jednak kupowanie ich w barach szybkiej obsługi nie będzie najzdrowszym rozwiązaniem. Porcja frytek zawiera średnio 300-400 kalorii i 500 mg sodu. Na szczęście fani frytek mogą zamienić je na zdrowszą przekąskę dzięki kilku prostym trikom. Dzięki nim możemy cieszyć się smakiem frytek bez poczucia winy. Pierwszym sposobem na mniej kaloryczne frytki jest ich upieczenie zamiast usmażenia. Tradycyjnie frytki smaży się na głębokim oleju, co oznacza, że wraz z naszą ulubioną przekąską otrzymujemy ogromną porcję tłuszczu – i kalorii. Przypomnijmy, że łyżka stołowa oleu zawiera 120 kalorii. Piekąc frytki, możemy znacznie zmniejszyć ich kaloryczność. Przed upieczeniem dodajmy do miski z pokrojonymi ziemniakami dwie łyżki oleju roślinnego i delikatnie wymieszajmy go łyżką z ziemniakami. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć ilość tłuszczu, może je spryskać olejem przy pomocy atomizera. Frytki pieczmy w 400 stopniach przez 45 minut, aż do chrupkości.
Możemy też całkowicie zrezygnować z tłuszczu. Jak? Zamiast z olejem, wymieszajmy pokrojone ziemniaki z rozkłóconymi i przyprawionymi białkami jajek lub ze zredukowanym wywarem roślinnym. Pamiętajmy, aby podczas pieczenia obrócić frytki raz lub dwa, aby równomiernie się zarumieniły. Kolejnym sposobem na zdrowsze frytki jest rezygnacja z soli. Niemożliwe? A jednak! Już prosta mieszanka przypraw sprawi, że całkowicie zapomnimy o soli i uznamy, że zupełnie jej nie potrzebujemy. Postawmy na świeży czosnek, kumin, paprykę, tymianek i rozmaryn. Ciekawą opcją może być też cynamon lub gałka muszkatołowa, zwłaszcza w przypadku słodkich ziemniaków. Sprytnym trikiem redukującym kaloryczność frytek jest użycie nietłustego sosu. Zamiast zawierającego mnóstwo cukru kupowanego keczupu, zróbmy własny! Podobnie jest z majonezem i całą masą innych lekkich dipów, na przykład na bazie jogurtu greckiego. Możemy też wymieszać kupiony keczup z jogurtem, aby obniżyć zawartość cukru w tak powstałym dipie. Zdrowe białka mamy w bonusie!
Alternatywy dla ziemniaków
Zagorzałym zwolennikom ziemniaków z pewnością nawet nie przejdzie przez głowę myśl, że ich ulubiony klasyk można zastąpić jakimkolwiek innym warzywem, Tymczasem bataty, zwane też słodkimi ziemniakami, są nie tylko pyszne, ale również są bogate w błonnik. Warzywa te stanowią także cenne źródło witaminy A. Za batatami przemawia również fakt, że są mniej kaloryczne niż klasyczne ziemniaki. Co jednak równie istotne – są znacznie słodsze niż nasze kartofle (stąd ich potoczna nazwa). Czyni to bataty pysznym dodatkiem do każdego dania, oczywiście można też je zajadać solo, jedynie z dodatkiem ulubionych przypraw. Frytki ze słodkich ziemniaków mogą być znakomitą alternatywą dla tych, które już dobrze znamy. Innym zamiennikiem mogą być rozmaite warzywa korzeniowe. Pasternak, brukiew, rzepa lub marchewki w formie frytek mają zaskakująco teksturę podobną do klasycznych frytek z ziemniaków. Są jednocześnie mniej kaloryczne i zawierają więcej składników odżywczych. Sami spróbujcie!
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż
Źródło: www.everydayhealth.com