Łuczniczy Marymont, a dokładnie stowarzyszenie o takiej nazwie i jego członkowie to bohaterowie kolejnej audycji Radia Bezpieczna Podróż. Audycji realizowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem ULICA DZIELNICA STOLICA i portalem Północna Ćwiartka. O stowarzyszeniu zrobiło się ostatnio bardzo głośno za sprawą jednego z jego zawodników. A mianowicie Sławomir Napłoszek po 29 latach przerwy w łucznictwie zdobył olimpijską kwalifikację. W związku z tym będzie reprezentował Polskę na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. O olimpijskich szansach marymonckiego łucznika, samym stowarzyszeniu, jak i o tym, jak wygląda na co dzień łuczniczy trening rozmawiamy z Adamem Pazdyką.
Łuczniczy Marymont
Przede wszystkim na co warto zwrócić uwagę to fakt, że „Łuczniczy Marymont” to Stowarzyszenie zrzeszające zawodników wyczynowych i rekreacyjnych łucznictwa. Powstało w 2010 roku. Jest kontynuatorem łuczniczych i sportowych tradycji RKS Marymont Warszawa. Co roku, pod honorowym patronatem Prezydenta RP, Stowarzyszenie organizuje międzynarodowy turniej łuczniczy. Jego celem jest upamiętnienie osoby Mieczysława Nowakowskiego, wieloletniego trenera RKS Marymont, pedagoga i pomysłodawcy innowacyjnych usprawnień technicznych w dziedzinie łucznictwa. Impreza tradycyjnie odbywa się na terenie torów łuczniczych przy ulicy Potockiej 1, w Warszawie, na terenie OSIR Żoliborz. Konkurują w niej zawodnicy strzelający zarówno z łuków olimpijskich, jak i bloczkowych.
Adam Pazdyka
Z kolei Adam Pazdyka to absolwent warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, były zawodnik Robotniczego Klubu Sportowego „Marymont Warszawa”, w latach późniejszych trener Miejskiego Ludowego Klubu Sportowego „Mazowsze Teresin” oraz RKS Marymont. Obecnie trener Stowarzyszenia „Łuczniczy Marymont”. Jako trener kadry i kierownik wyszkolenia PZŁucz brał udział w przygotowaniach Reprezentacji Polski do Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992), Atlancie (1996), Sydney (2000) oraz w przygotowaniach Kadry Narodowej osób niepełnosprawnych do Igrzysk Paraolimpijskich w Atlancie, Sydney i Atenach (2004). Trener Katarzyny Klaty brązowej zespołowej medalistki Igrzysk Olimpijskich w Atlancie oraz Kacpra Sierakowskiego wicemistrza świata juniorów Szanghaj 2013. Spod jego ręki wyszło wielu olimpijczyków, paraolimpijczyków, mistrzów i wicemistrzów świata, Europy i Polski.
Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj i posłuchaj także: Wywiad z Dariuszem Penderem