Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wirusowe zapalenie wątroby
fot. National Cancer Institute / Unsplash

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby to okazja, aby przypomnieć najważniejsze informacje na temat tej choroby. Czym jest wirusowe zapalenie wątroby i jak mu przeciwdziałać?

Wirusowe zapalenie wątroby – groźna choroba zakaźna

W roku 2010 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła 28 lipca jako Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Powód nie jest błahy: badacze stwierdzili, że wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń epidemiologicznych naszych czasów. Chorobę wywołują zakażenia wirusami co najmniej kilku rodzajów. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się wirusy typu A, B, C, i E. Za najgroźniejsze typy wirusów lekarze uznają wirusy typu B (skrót nazwy choroby to: HBV) i C (HCV). Obydwa przenoszone są przez krew. Z kolei wirusy typu A (HAV) i E (HEV) rozprzestrzeniają się drogą pokarmową, a także przez kontakt z osobami zakażonymi. Zakażenia typu HBV i HCV są o tyle groźne, że często nie dają żadnych symptomów choroby. W efekcie w sposób utajony atakują wątrobę, doprowadzając ją do zwłóknienia, marskości, a czasem też do raka wątrobowokomórkowego.

Wirusowe zapalenie wątroby
fot. Adam inWger / Unsplash

HCV, a więc wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą śmiertelną, a „złapać” ją jest niezwykle łatwo. Wystarczy minimalny kontakt z krwią zakażonej osoby, na przykład u kosmetyczki, fryzjera czy dentysty. Do zakażenia może dojść również poprzez kontakt ze skażonymi wirusem preparatami leczniczymi i narzędziami medycznymi. Szacuje się, że to właśnie te ostatnie są odpowiedzialne za około 70% zakażeń w naszym kraju. W Polsce jest około 150 tysięcy osób zakażonych HCV, z czego aż 86% nie jest tego świadoma! Dlatego tak ważne są regularne badania pod kątem HCV. Jeżeli chodzi o HBV, to liczba Polaków zakażonych wirusem tego typu wynosi około 350 tysięcy. Na szczęście istnieje szczepionka, która skutecznie chroni przed zakażeniem wirusem HBV. Dostępna jest dla każdego noworodka w pierwszej dobie po urodzeniu.

Jak ustrzec się przez WZW-C?

Warto pamiętać, że istnieją również szczepienia przeciwko WZW-A. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku WZW-C. Niestety, jak dotąd nie opracowano skutecznej szczepionki przeciwko temu typowi wirusa. Z tego powodu niezwykle ważna jest nasza własna ostrożność. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć, wspomnieliśmy jednak o regularnych badaniach. To właśnie one dają szansę na podjęcie szybkiego leczenia WZW-C. Jeżeli chodzi o codzienną profilaktykę wirusowego zapalenia wątroby typu C, zawsze powinniśmy w miarę możliwości unikać jakiegokolwiek ryzyka kontaktu z krwią innych osób. Powtórzmy, że takie ryzyko jest szczególnie wysokie wszędzie tam, gdzie narusza się ciągłość skóry, a więc przede wszystkim w salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Musimy mieć stuprocentową pewność, że w danym salonie po każdym zabiegu dezynfekuje się wszystkie narzędzia, a przedmiotów jednorazowych faktycznie używa się tylko raz.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.gov.pl

Brak postów do wyświetlenia