Ulgi podróżnicze dla osób niepełnosprawnych

7788

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ulgi podróżnicze

Osobom niepełnosprawnym przysługują różne ulgi podróżnicze. Ich wysokość zależy od stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Podpowiadamy kiedy niepełnosprawni mogą liczyć na tańsze podróże. 

Ulgi podróżnicze – komunikacja miejska 

Wysokość zniżek na bilety ulgowe dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów waha się od 37% do nawet 95%. Ulga ustawowa 37% przysługuje osobom niewidomym, którzy nie posiadają znacznego stopnia niepełnosprawności. Zniżka dotyczy biletów na przejazdy jednorazowe i miesięczne. Taki sam rodzaj ulgi przysługuje także osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności na przejazdy w autobusach pospiesznych i ekspresowych. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, niezdolne do samodzielnej egzystencji, mogą liczyć na bilety jednorazowe ze zniżką 49%. Niewidomi, wymagający całodobowej opieki, mają prawo do 51% zniżki. Ulga 78% przyznawana jest niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży do 24.lat lub studentom do 26. roku życia. Zniżka tej wysokości na wszystkie międzymiastowe przejazdy należy się także jednemu z opiekunów. Prawo to dotyczy zarówno biletów miesięcznych, jak i jednorazowych. 

Ulgi podróżnicze

Ulgi podróżnicze – zniżki dla niepełnosprawnych 

Jeśli chodzi o ulgę 93%, to ta obowiązuje na biletach dla osób niewidomych i niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Najwyższa, 95% ulga skierowana jest dla niepełnosprawnych o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zniżki obejmują także opiekunów towarzyszących w podróży. Bilet ulgowy ze zniżką ustawową przysługuje, pod warunkiem, że osoba niepełnosprawna posiada niezbędne dokumenty. Wśród nich powinny znaleźć się m.in. 

–  wypis z treści orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, stwierdzający zaliczenie do I grupy inwalidów;

–  wpis z treści orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej albo komisji lekarskiej podległej Ministrowi;

– wypis z treści orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, stwierdzający całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji;

– zaświadczenie ZUS, stwierdzające zaliczenie wyrokiem sądu do I grupy inwalidów bądź uznanie niezdolności do samodzielnej egzystencji;

– wypis z treści orzeczenia lekarza rzeczoznawcy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), stwierdzający niezdolność do samodzielnej egzystencji;

Ulgi podróżnicze – bezpieczny lot 

Osoba niepełnosprawna powinna powiadomić linie lotnicze o swojej podróży, najpóźniej na trzy dni robocze przed datą wylotu. Podobnie pracowników lotniska należy poinformować o przewozie wózka inwalidzkiego. Niepełnosprawni ruchowo, w szczególnych przypadkach, mogą liczyć na pomoc specjalnie przeszkolonego personelu na obu lotniskach. Obecnie nadal wiele samolotów nie posiada łazienek przystosowanych do osób poruszających się na wózkach. W związku z tym skorzystanie z toalety w czasie podróży może okazać się dla nich kłopotliwe. Osoba niewidoma może podróżować z psem przewodnikiem bez dodatkowych opłat. Jego obecność należy wcześniej zgłosić liniom lotniczym. Na czas lotu pies musi mieć założony kaganiec. Personel pokładowy jest także upoważniony do udzielania pomocy w zakresie użycia specjalistycznego sprzętu medycznego. Osoby z różnymi niepełnosprawnościami mają coraz większą swobodę podróżowania. Należy jednak pamiętać, że bez dopełnienia niektórych formalności korzystanie z tych ulg nie będzie możliwe. Tym bardziej warto się z nimi zapoznać. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Bezpieczne wakacje – poradnik

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia